Ordu ili merkez ilçede yetiştirilen fındık çeşitlerinde klon seleksiyonu
Clonal selection in Turkish hazelnut cultivars grown in Ordu
- Tez No: 95556
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
oz DOKTORA TEZİ ORDU TLA MERKEZ İLÇEDE YETİŞTİRİLEN FINDIK ÇEŞİTLERİNDE KLON SELEKSİYONU ALI İSLAM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAHÇE BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN Yıl: 2000, Sayfa: 192 Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN Prof. Dr. Ayzin B. KÜDEN Doç. Dr. S. Zeki BOSTAN Bu çalışma. Ordu ili Merkez ilçe ve köylerinde yetiştirilen fındık çeşitlerinden Tombul, Palaz, Kalınkara ve Çakıldak populasyonu içerisinden üstün özelliklere sahip olan tiplerin seçilmesi amacıyla 1997-1999 yıllan arasında yapılmıştır. Üç yıl boyunca incelenen tipler tartılı derecelendirmeye tabi tutulmuş ve sonuçta Tombul çeşidinden 6, Palaz çeşidinden 5, Kalınkara ve Çakıldak çeşitlerinden 3 'er tip ümitvar olarak seçilmiştir. Tombul'da 395, Palaz'da 528, Kalınkara'da 246 ve Çaküdak'ta 229 no'lu tipler, çeşit içerisinde en iyi meyve özelliklerine sahip tipler olarak belirlenmiştir. Seçilen tiplerde. Tombul, Palaz, Kalınkara ve Çakıldak çeşitlerinde ortalama olarak, sırasıyla, çotanaktaki meyve sayısı 4,30, 3,82, 4,39 ve 3,50; meyve büyüklüğü 17,39 mm, 18,49 mm, 19,49 mm ve 17,81 mm; meyve ağırlığı 2,02 g, 2,40 g, 2,95 g ve 1,65 g; iç oranı % 56,65, % 55,25, % 53,74 ve % 53,48; kabuk kalınlığı 0,96 mm, 1,04 mm, 1,14 mm ve 0,88 mm; dolgun iç oram % 94,33, % 90,75, % 91,03 ve % 80,75; göbek boşluğu 0,76 mm, 3,25 mm, 2,93 mm ve 1,12 mm; iç findıkta yağ oranı % 64,85, % 63,71, % 58,41 ve % 61,03; beyazlama oram % 99,78, %98,30, % 92,38 ve % 99,43 olarak saptanmıştır. Bütün tipler meyve özelliklerine göre incelendiğinde, en yüksek randımanın % 59,18 ile 515 no'lu Tombul; en iri meyvenin 19,66 mm ve en ağır meyvenin 3,17 g ile 394 no'lu Kalınkara; en ince kabuklu meyvenin 0,87 mm ile 229 ve 256 no'lu Çakıldak; en yüksek dolgun iç oranının % 98,99 ve en düşük buruşuk iç oranının % 1,01 ile 395 no'lu Tombul; çotanakta en fâzla meyvenin 4,50 adet ile 258, 534, ve 543 no'lu Tombul ile 394 no'lu Kalınkara; en küçük göbek boşluğunun 0,43 mm ile 229 no'lu Çakıldak; en yüksek yağ oranının % 70,07 ile 580 no'lu Tombul ve en yüksek beyazlama oranının ise % 100 ile 258 ve 534 no'lu Tombul tipinde olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Fındık, ıslah, seleksiyon, pomoloji, Tombul, Palaz, Kalınkara, Çakıldak,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS CLONAL SELECTION IN TURKISH HAZELNUT CÜLTTVARS GROWN IN ORDU PROVINCE ALİ İSLAM DEPARTMENT OF HORTICULTURE INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSnY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN Yıl: 2000, Sayfa: 192 Jury : Prof. Dr. Ahsen Işık ÖZGÜVEN Prof. Dr. Ayzin B. KÜDEN Doç. Dr. S. Zeki BOSTAN A clonal selection of four hazelnut cultivars, which were Tombul, Palaz, Kalınkara and Çakıldak, was carried out in Ordu province and its villages that is one of the main production areas of the most important Turkish hazelnut cultivars over three years (1997- 1999). The aim of this study was to select the best quality types in the hazelnut cultivars. It was calculated degree point at the examined types for 3 years. As the result of the research, 6 types from Tombul, 5 types from Palaz, 3 types from Kahnkara and 3 types from Çakıldak were selected. The best types within cultivars were selection number 395 in TombuL 528 in Palaz, 246 in Kahnkara and 229 in Çakıldak. Average values at the selected types were in Tombul, Palaz, Kalınkara and Çakıldak, respectively, nut number of cluster 4.30, 3.82, 4.39 and 3.50; nut size 17.39 mm, 18.49 mm, 19.49 mm and 17.81 mm; nut weight 2.02 g, 2.40 g, 2.95 g and 1.65 g; kernel percentage 56.65 %, 55.25 %, 53.74 % and 53.48 %; shell thickness 0.96 mm, 1.04 mm, 1.14 mm and 0.88 mm; filled nut 94.33 %, 90.75 %, 91.03 % and 80.75 %; kernel cavity 0.76 mm, 3.25 mm, 2.93 mm and 1.12 mm; fat content 64.85 %, 63.71 %, 58.41 % and 61.03 %; pellicle removal 99.78 %, 98.30 %, 92.38 % and 99.43 %. Among the selected types, the most kernel percentage % 59,18 (S.N. 515) in Tombul; the largest nut 19.66 mm and the heaviest nut 3.17 g (S.N. 394) in Kahnkara; the thinnest shell 0.87 mm (S.N. 229 and 256) in Çakıldak; the highest filled nut % 98.99 and the lowest shriveled nut % 1.01 (S.N. 395) in Tombul; the most number of nut per cluster 4.50 (S.N. 258, 534, 543) in Tombul and (S.N. 394) in Kahnkara; the least kernel cavity 0.43 mm (S.N. 229) in Çakıldak; the most fetty acid % 70.07 (S.N. 580) in Tombul and the highest pellicle removal % 100 (S.N. 258 and 534) in Tombul were determined. KEY WORDS: Hazelnut, breeding, selection, pomology, Tombul, Palaz, Kahnkara, Çakıldak n