Toxoplasma gondii ile nörodejeneratif hastalıklar arasında olası ilişki
Possible link between Toxoplasma gondii and neurodegenerative diseases
- Tez No: 581583
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasına Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikiliniğine ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine 01/06/2018-01/06/2019 tarihleri arasında başvuru yapan 100 Parkinson, 100 Alzheimer, 100 Multiple skleroz tanısı almış hasta ve nörodejeneratif hastalık öyküsü bulunmayan, sağlıklı 100 gönüllü kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm örneklerde Elektrokemilüminesans yöntemi ile Toksoplazma IgG ve IgM varlığı test edilmiştir. Nörodejeneratif hastalık tanı kriterlerini karşılayan hastalara ve gönüllü kontrol grubuna çalışmanın amacı, tanımı ve ayrıntıları hakkında bilgi verilmiştir. Bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılıp, 4 açık uçlu ve 6 çoktan seçmeli sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Toxoplasma gondii ile olası ilişki açısından bu değişkenler istatistiksel olarak değerlendirmiştir. Hasta ve kontrol grubuna ait toplam 400 örnek çalışmaya alınmıştır. Toksoplazma IgM ve toksoplazma IgG antikorlarından en az birinin pozitif olması halinde bireyler seropozitif olarak kabul edilmiştir. 400 serumun 218'inde (% 54.5) T.gondii IgM ve/veya IgG seropozitifliği saptanmıştır. Hasta grubundan alınan 300 serum örneğinin 172'sinde (% 57.3) T.gondii IgM ve/veya IgG pozitifliği saptanmıştır. 42 multiple skleroz hastasında, 60 parkinson hastasında ve 70 alzheimer hastasında seropozitiflik saptanmıştır. Kontrol grubunda ise 36 kişide IgG pozitif bulunmuş fakat IgM antikor pozitifliği saptanmamıştır. Bu çalışma verilerine göre, parkinson ve alzheimer hasta gruplarının sonuçları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, toksoplasma varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur bununla birlikte multiple skleroz hastalarında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Parkinson, multiple skleroz ve kontrol grubunun T.gondii seropozitifliği ile kedi besleme, et tüketim durumu (az veya çok pişmiş) ve hijyen alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. Alzheimer hastalarının T.gondii seropozitifliği ile kedi ile temas arasında anlamlı bir ilişki bulunmasına rağmen, et tüketimi durumu (az veya çok pişmiş) ve hijyen alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study hundred patients with Parkinson's disease, 100 Alzheimer's disease, and 100 multiple sclerosis who applied to Selcuk University Faculty of Medicine Neurology Department and Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Neurology Department between 01/06/2018 and 01/06/2019 and 100 healthy volunteers with no history of neurodegenerative diseaseas control group were included. All the samples evaluated for the presence of T.gondii IgG and IgM antibodies using Electrochemiluminescence method. The patients who met the diagnostic criteria of neurodegenerative disease and the volunteer control group were informed about the aim, definition and details of the study. Informed volunteer consent forms were signed by the participants and a questionnaire consisting of 4 open ended and 6 multiple choice questions was applied. These variables were statistically evaluated for possible relationship with Toxoplasma gondii. A total of 400 samples belonging to the patient and control groups were included in the study. Individuals were considered to be seropositive if at least one of the toxoplasma IgM and toxoplasma IgG antibodies was positive. Seropositivity of T. gondii IgM and /or IgG was determined in 218 (54.5 %) of 400 sera. T.gondii IgM and / or IgG positivity was detected in 172 (57.3%) of 300 serum samples taken from the patient group. Seropositivity was found in 42 patients with multiple sclerosis, 60 patients with Parkinson's disease and 70 patients with Alzheimer's disease. In the control group IgG was positive in 36 subjects but IgM antibody positivity was not detected. According to the data of this study, when the results of the parkinson and Alzheimer patient groups were compared with the control group, a statistically significant relationship was found in the presence of toxoplasma however no significant relationship was found in multiple sclerosis patients. There was no significant relationship between T.gondii seropositivity of Parkinson's disease, multiple sclerosis and control group about cat feeding (contact), meat consumption (under or over cooked) and hygiene (cleaning) habits. Although there was a significant relationship between T.gondii seropositivity and contact with cat in Alzheimer's patients, no significant relationship was established between meat consumption (undercooked or overcooked) and hygiene (cleaning) habits.