29. gebelik haftasından erken doğan prematüre bebeklerde Patent duktus arteriyozus'un erken tarama ve tedavisinin pulmoner hemoraji ve mortalite üzerine etkisi
The effect of early screening and treatment of Patent ductus arteriosus on pulmonary hemorrhage and mortality in premature babies born before 29 weeks of gestation
- Tez No: 581582
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE CANAN AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerde patent duktus arteriyozus (PDA) sık görülen, önemli morbiditeler ve mortalite ile ilişkili bir durumdur. Çalışmamızda 29. haftadan önce doğan prematürelerde PDA sıklığının, ekokardiyografik tarama ve tedavi oranlarının belirlenmesi ve erken ekokardiyografik taramaya eşlik eden tedavinin (≤48 saat) pulmoner kanama (PK), bronkopulmoner displazi (BPD) ve mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1.5.2012 – 31.12.2018 tarihleri arasında 29. gebelik haftasından önce hastanemizde doğmuş, doğum ağırlıkları 600-1500 g arasında olup Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde (YYBÜ) izlenen bebekler alındı. Olgular; ilk 48 saatte ekokardiyografik değerlendirme yapılmış veya klinik değerlendirme ile PDA tanısı koyulup tedavi başlanmış hastalar (Grup 1, n=100) ve 48. saatten sonra ekokardiyografi yapılmış veya klinik değerlendirme ile PDA tanısı koyulup tedavi başlanan hastalar (Grup 2, n=78) şeklinde gruplandı. Bulgular: Yüz kırksekiz (%83,1) prematürede PDA, 132 (%74,1)'sinde hemodinamik anlamlı PDA (HAPDA) saptandı. Gebelik haftası, doğum ağırlığı, PDA risk faktörleri, endotrakeal ve nazal ventilasyon süresi, PK, BPD ve mortalite oranı, ölüm zamanı, hastanede kalış süresi açısından gruplar arasında fark yoktu. Grupların ortalama PDA çapı, Sol atrium: Aorta kökü oranı, ek kardiyak anomali sıklığı benzerdi. HAPDA saptanan 132 (%74,1) bebeğin hepsine medikal tedavi verildi. Medikal tedavide en sık kullanılan ilaç parasetamoldü (%86). Persistan PDA ve tedaviye yanıt oranları her iki grupta benzerdi. Tekrarlayan medikal tedavi kürlerine yanıtsız üç (%2,3) hastada cerrahi uygulandı. Sonuç: Prematürelerde HAPDA için en uygun tedavi zamanlaması tüm dünyada tartışmalıdır. Çalışmamızda 29. gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerde HAPDA'nın erken (≤48 saat) tarama ve tedavisinin geç tarama ve tedaviyle karşılaştırıldığında PK, BPD gibi neonatal morbiditeler ve mortalite açısından üstünlüğü gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Patent ductus arteriosus (PDA) is a common condition with significant morbidities and mortality in very low birth weight infants. The aim of this study was to determine the incidence of PDA, echocardiographic screening and treatment rates in infants born before 29 weeks of gestation and evaluate the effect of treatment accompanying early echocardiographic screening (≤48 hours) on pulmonary hemorrhage (PH), bronchopulmonary dysplasia (BPD) and mortality. Material and Method: Babies born before 29 weeks of gestation in our hospital and hospitalized in neonatal intensive care unit between 1 May 2012- 31 December 2018 with birth weight between 600-1500 g were included in the study. The cases were divided into two groups: Babies who underwent echocardiographic screening or diagnosed as PDA by clinical evaluation and received treatment within the first 48 hours of life constituted Group 1 (n=100), whereas babies who underwent echocardiographic screening or diagnosed as PDA by clinical evaluation and received treatment after 48 hours of life constituted Group 2 (n=78). Results: In the study group, PDA was detected in 148 (83.1%) patients and hemodynamically significant PDA (hsPDA) was detected in 132 (74.1%). Gestational age, birth weight, PDA risk factors, duration of endotracheal and nasal ventilation, PH, BPD and mortality rates, time of death, duration of hospital stay were similar between groups. Echocardiographic examination was performed in 155 (87%) patients and it was more frequent in Group 2 (82% vs 93.5%, p=0,039). PDA diameter, left atrium: aortic root ratio and the incidence of additional cardiac anomalities were also similar between two groups. Medical treatment for hsPDA was given to 132 (74.1%) patients and surgical treatment was required in three (2.3%) who were unresponsive to recurrent medical cures. Paracetamol was the most commonly used drug for the treatment of hsPDA (86%). Conclusion: The debate on the optimum timing of treatment hsPDA for preterm babies still continue. In the present study, early echocardiographic screening and treatment (