ЭКОНОМИКАЛЫК ӨНҮГҮҮДӨГҮ ЭКОЛОГИЯЛЫК МАСЕЛЕЛЕР (КЫРГЫЗСТАН МИСАЛЫНДА)
İktisadi kalkınmada çevre sorunları: Kırgızistan örneği
  1. Tez No: 581592
  2. Yazar: KAYIRGÜL HUDAYBERDİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMİRA CAPAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Pek çok araştırmalardaki çalışmalara göre, Kırgızistan'daki iktisadi kalkınmada çevre problemleri çözülmeden devam edilmekte ve bu duruma devam edilmesi ekolojiksosyal problemlere sebep olmakta, ilk olarak iktisadi kalkinma ekolojik krize yolaçmakta, ikinci olarak sosyal problemleri çoğalmaktadır. Demek, bu problemlerin çözülmesinde teorik manasın nedenlerin etkilerin bilimsel yönden araştırma yapılması ve etkili yöntemleri analiz etmek gerek. Bu nedenle, tezimin konusun Kırgızistan'daki iktisadi kalkınmasındaki çevre sorunları seçildi ve iktisadi kalkınma, ekoloji yönleri, doğal kaynakları doğru kullanmakla kalkınmak ve çözüm yolları araştırmada amaç edildi. Dört bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde genel olarak iktisadi kalkınmadaki ekoloji problerin çözülmesine, doğal kaynakları değerlendirmesi görüldü. Sonra araştırma yöntemleri ve çözüm yolları, teorik araştırmalar incelendi. İkinci bölümde, iktisadi dengeli kalkınma anafikirleri, kalkınmanın iktisadi aktüalitesi ve etkileyen faktörler araştırıldı. Amaca göre bu bölümden iktisadi kalkınmanın tanımı, iktisadi manası incelendi. İktisadi kalkınmanın nedenleri ve ekolojiyi etkileyen pozitiv ve negativ yönleri gösterilen. Ücüncü bölümde, doğal kaynakları rasyonel bir şekilde kullanarak istikrarlı ekonomik gelişmeyi sağlama sorunlarının, su kaynaklarının, orman sektörlerin, kara toprağın, turizm ve dinlenme yerlerin geliştirme kaynaklarını ve ekonomik değerlendirme yöntemleri araştırıldı. Sonuç olarak KC 'nin önünde doğal kaynakları rasyonel bir biçimde kullanmakla ilgili sorunlar güçleniyor. Yukarıda yapılan analizden dolayı ekolojikle ilgili politikaların yanlış yönde yürütülmesi tespit edilmiştir. Bu aynı zamanda iktisadi gelişmenin etkisini azaltmaktadır. Günümüzde ülke için iktisadi gelişmenin kaynağı olarak kullanılan çevreyle ilgili politikanın perspektif ve onun doğru yürütülmesi da önemlidir. Onun için bu önemli soruna yeterli derecede önem vermekle gerekli tedbirleri zamanında yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
As demonstrated by many scientific studies, in Kyrgyzstan in the field of economic development and environmental problem remains unresolved and the situation remains the subject of argument. Continuation of the environmental problems resulting economic-social crisis, as economic development social problems uvelichivayutsya.Takim way to solve these problems of theoretical sense, because the impact of scientific and efficient methods of investigation should be analyzed. Thus, my thesis on economic development in Kyrgyzstan was elected, the environment and economic development, environmental aspects, the use of natural resources for development and research purposes were the means Research. The first part consists of 4 parts, which explored the development of the economy, Reshin environmental issues, natural resource assessment. The investigation of a theoretical techniques and solutions. The second section, were investigated stable economic development, the factors affecting the economic development and the relevance of economic development. The purpose of this section, were considered the definition and importance of economic development. Involves economic development and the reasons for the positive and negative aspects of ecology. In the third section, have been studied, rational use of natural resources and stable economic growth, to ensure that problems of water resources, forestry, black earth, tourism and recreational development, human resources and economic methods for valuing natural resources. From the above analysis of policies, with the execution of environmental direction go vnepravilno, and it reduces the impact of economic development. Today, the country's policy is used for economic development and proper use of ecological systems. And therefore must be carefully taken to this important issue the necessary measures in its temporary.