Sorgulamaya dayalı öğrenme ortamında v-diyagramı kullanımının fen bilimleri öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerine ve genel kimya laboratuvar algılarına etkisi
The effect of v-diagram usage on science process skills and general chemistry laboratory perceptions of pre-service science teachers in inquiry based learning environment
- Tez No: 581630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalışmanın amacı, sorgulamaya dayalı öğrenme ortamında V-diyagramı kullanımının 1. Sınıf Fen Bilimleri öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerine ve Genel Kimya Laboratuvar algılarına etkisini incelemektir. Çalışmada zenginleştirilmiş karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubu 2018-2019 yılı güz döneminde yürütülmüştür. Genel Kimya dersinde rehberli sorgulama ve açık sorgulama düzeylerine göre V-diyagramları kullanılmıştır. Bilimsel süreç becerileri testinde, deney tasarlama, gözlem, ölçme, verilerin toplanması, elde edilen verilerin işlenmesi ile yorum ve değerlendirme boyutlarında anlamlı farklılık bulunurken, problemin belirlenmesi boyutunda bulunmamıştır. Genel Kimya Laboratuvar algılarında, açık uçluluk boyutunda anlamlı bir farklılık bulunurken, bütünleşme boyutunda bulunmamıştır. Durum çalışmasında 3 farklı algı düzeyine sahip (yüksek, orta, düşük) öğretmen adaylarının açık uçluluk boyutunda algıları değişirken bütünleşme boyutunda değişmemiştir. Sonuç olarak V-diyagramlarının Fen Bilimleri öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerini geliştirdiği ve Genel Kimya Laboratuvar algısının açık uçluluk boyutunu etkilediği tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerindeki ve algılarındaki değişimin nedenleri bilimsel sorgulamanın doğasına yönelik anlayışları ve sosyobilişsel öğrenme kuramı dikkate alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the impact of V-diagram usage on the science process skills and general chemistry laboratory perceptions of the 1. Pre-Service Science teachers in the inquiry-based learning environment. The enriched mixed method was used in the study. The study group was conducted in the fall semester of 2018-2019. In General Chemistry course, V-diagrams were used according to guided inquiry and open inquiry levels. While there was a significant difference in the experimental process test design, observation, measurement, data collection, processing and interpretation and evaluation dimensions of the science process skills test, it was not found in the determination of the problem. General Chemistry there was a significant difference in open perception in laboratory perceptions but not in integration. In the case study, pre-service teachers with 3 different perception levels (high, medium, low) changed their perceptions in the open-ended dimension, but not in the integration dimension. As a result, it was determined that V-diagrams improved the science process skills of prospective science teachers and affected the open-ended dimension of General Chemistry Laboratory perception. The reasons for the changes in the pre-service teachers' science process skills and perceptions are explained by considering their understanding of the nature of science inquiry and sociocognitive learning theory.