Çok yüzlü kor-kabuk Ag-Pd nanoparçacıklarının termal kararlılıklarının incelenmesi
Investigation of thermal stability of polihedral cor-shell Ag-Pd nanoparticles
  1. Tez No: 581634
  2. Yazar: ABBAS SERBES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ilk olarak çokyüzlü monometalik Ag (Gümüş) ve Pd (Paladyum) nanoparçacıklarının nanoboyutta değişen fiziksel özellikleri ve termal kararlılıkları atomik yapılarına dayandırılarak modellenmiştir. Ayrıca çokyüzlü bimetalik Gümüş-Paladyum (Ag-Pd) kor-kabuk nanoparçacıklarının şekle ve büyüklüğe bağlı erime sıcaklıkları ile katalitik aktivasyon enerjileri ve termal kararlılıkları bileşenlerin yüzey enerjilerinin katkılarına dayalı modellemeler yapılarak incelenmiştir. Bu amaçla Guisbiers tarafından öne sürülen çok yüzlü nanoparçacıkların ebatlarına bağlı değişen erime sıcaklıkları ve katalitik aktivasyon enerjilerini hesaplayan modeli, çok yüzlü bimetalik kor-kabuk yapısındaki nanoparçacıklar için ilk kez bu tezde genişletilmiştir. Öne sürülen bimetalik çok yüzlü kor-kabuk nanoparçacık modeli, Ag kor, Pd kabuk (Ag@Pd) ve Pd kor, Ag kabuk (Pd@Ag) yapısındaki nanoparçacıklara uygulanarak, termal kararlılıkları hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel ve diğer modellerden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Çok yüzlü Ag ve Pd nanoparçacıkları için kesik sekiz yüzlü yapının en kararlı yapı olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan, bimetalik çok yüzlü kor-kabuk Pd@Ag için en kararlı yapı olan kesik sekiz yüzlü nanoparçacıklarının 10nm den küçük ebatlarda Ag@Pd için bulunanlardan daha kararlı olduğu elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the physical properties and thermal stability of polyhedral monometallic Ag (Silver) and Pd (Palladium) nanoparticles were modeled based on their atomic structures. In addition, the melting temperatures , catalytic activation energies and thermal stability of polyhedral bimetallic Silver-Palladium (Ag-Pd) nanoparticles were investigated by modeling based on the contribution of surface energies of the components. For this purpose, the model for the size dependent melting temperatures and catalytic activation energies of monometallic polyhedral nanoparticles proposed by Guisbiers was first extended in this thesis for polyhedral bimetallic core-shell nanoparticles. The proposed bimetallic polyhedral core-shell nanoparticle model was applied to the bimetallic polyhedral shaped of Ag core-Pd shell (Ag@Pd) and Pd core- Ag shell (Pd@Ag) nanoparticles inorder to investigate their thermal stability. The results were compared with experimentas and those obtained by other models in the literature. For polyhedral Ag and Pd nanoparticles, the truncated octahedral structure was found to be the most stable. On the other hand, the most stable nanoparticles with truncated octahedron morphology for bimetallic core-shell polyhedral Pd@Ag nanoparticles were found to be more stable than those found for Ag @ Pd in sizes less than 10nm.