Ali Dağı (Kayseri) örümcek faunası
The spider fauna of mountain of Ali (Kayseri)
- Tez No: 581645
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ali Dağı'ndan 2017- 2019 yılları arasında iki yıl süreyle toplanan örümcek örnekleri sistematik bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda Araneae takımına ait 21 familya ait 68 tür tespit edilmiştir. Araştırma alanından tespit edilen bütün örümcek türleri araştırma alanı yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Örnekler araziden aspiratör, atrap ve çukur tuzak kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örümceklerin sinonimleri, lokaliteleri ve dünya yayılışları verilmiştir. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Ali Mountain during 2017-2019 years, were evaluated from systematic point of view. Totally 68 species belonging to 21 families were determined. All determined species are new records for the study area. All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Synonyms, localities and world distributions of all species were given. The specimens which were labelled and preserved as museum materials in Arachnology Museum of Niğde Ömer Halisdemir University.