Türkiye'de 21. yüzyılda sporda kadın algısı
Perception of women in sports in the 21st century in Turkey
  1. Tez No: 581672
  2. Yazar: ÖZGE ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELHAN ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı 2000'li yıllar ve sonrası Türkiye'de spor alanında farklı statülerde yer alan kadınların ve erkeklerin görüşlerinde Sporda Kadın Algısı'nın incelenmesidir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden olgubilim ve durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar spor alanlarında farklı statülere sahip bireyler içerisinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş 20 gönüllü kişiden oluşmaktadır. Ses kayıt yöntemiyle toplanan verilerin çözümlenmesi için betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler üç uzman araştırmacı aracılığıyla birbirinden bağımsız kodlamalar ortaya çıkarılmıştır. Bağımsız bir şekilde ortaya çıkarılan kodlamalar karşılaştırılarak benzer olan kodlar bir araya getirilmiş ve sonrasında sorulara ilişkin temalar çıkarılmıştır. Katılımcıların kadın algısına yönelik görüşleri doğrultusunda elde edilen kodlar kültürel durumlar teması çerçevesinde; katılımcıların spordaki kadın algısına yönelik cevapları doğrultusunda elde edilen kodlar ise kültürel durumlar, kadınların kişisel kazanımları ve kadına özgü durumlar teması çerçevesinde şekillenmiştir. Araştırma sonucuna göre; Türk toplumunda 21. yüzyılda kadın algısı bölgeden bölgeye değişiklik göstermekte, 2.sınıf vatandaş olarak görülmekte ve farklı durumlarda eşitsizliğe maruz kalmaktadır. Spor ortamında kadın ve erkek arasında sadece biyolojik farklılıklar olduğunu, kadın ve erkeğin her anlamda eşit olduğunu vurgulanmıştır. Ülkede spor bilimciler ve sporcu sayılarının, spor yöneticisi, hakem ve diğer statülerdeki kadınlara oranla sayısal olarak daha yüksek olduğu; yine de tüm statülerde kadın sayısının yetersiz olduğu ve desteklenmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, araştırma sonuçları sporun her alanında kadınların önemini vurgulamış ve kadınların varlığının spor ortamındaki tüm olumsuzlukları aşabileceği algısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to investigate women perception in sports with views of women and men involved in different sports status in Turkey in 2000s and later. Phenomenology and case study methods of qualitative research were used. To collect data, interview method was used. A personal-information form was used with semi-structured interview forms. Study population consists of 20 volunteers chosen with purposive-sampling method. Collecting data via a voice-recorder, descriptive analysis method was utilized. Data revealed independent codes through three experts. Similar codes brought together and themes about questions were revealed. With participants' view, codes took shape in cultural situations frame. According to answers, the obtained codes took shape in cultural situations, personal acquisitions of women and situations peculiar to women themes. In the 21st century, women perception in Turkey differ among regions, also they are seen as a second-class citizen and are exposed to inequality in different situations. It was emphasized women and men have only biological differences in sports and women and men are equals in every sense. It was determined the number of sport scientists and athletes in the country is higher when compared to the women who are sports-managers, referees and in other status. It was decided the number of women in these status is insufficient and they need to be supported. Consequently, results emphasized the importance of women in every field of sports and existence of women can overcome all the problems in the field of sports.