Burhaniye mezar taşları
The tombstones of Burhaniye
  1. Tez No: 581678
  2. Yazar: GÜLCAN KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1140
Özet
Bu araştırmada, Balıkesir İli, Burhaniye İlçesinde bulunan Osmanlı dönemi mezar taşları incelenmiştir. Daha önce burada incelenen mezar taşlarıyla ilgili detaylı ve bilimsel bir çalışma yapılmamış olması araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Burhaniye ilçe merkezi ve mahallalerindeki mezar taşlarını inceleyip, zaman içerisinde giderek yok olan bu kültür varlıklarını bilimsel yöntemlerle belgelemek ve Türk Sanatı içerisindeki yeri belirlemek çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Burhaniye merkezinde ve mahallelerinde incelenen mezar taşlarının 476 adeti erkeklere, 318 adeti kadınlara ait mezar taşlarıdır. Mezar taşlarından 44'ünün ise kime ait olduğu belirnememiştir. Toplamda 838 mezar taşı incelenmiştir. Bu mezar taşlarının en erkeni 1698 tarihli Muhyiddin-i Rumi Türbesi'nde bulunan mezar taşıdır. En geç tarihlisi ise Şarköy'deki 1967 yılına ait mezar taşıdır. İncelenen bu mezar taşları arasında, teknik ve süsleme açısından eski tarihli mezar taşlarına benzeyen genellikle 1945-60'lı yıllarda yapılmış mezar taşları da bulunmaktadır. İncelenen mezar taşlarının katalog bölümü; katalog numarası, yeri, tarihi, ölçüleri, başlık tipi, malzemesi, cinsiyet, konumu, özellikleri/süslemeleri, kitabesi, şeklinde oluşturulmuştur. Özellikleri ve süslemeleri kısmında; formun özellikleri, işlemeleri ve yazı tipine de yer verilmiştir. Katalog, başucu taşı fotoğrafı, varsa ayakucu taşı fotoğraflarıyla tamamlanmıştır. Araştırma konusu olan taşların çoğu sağlam bulunmuştur. Formu bozulan, kitabeleri okunamayacak derecede tahrip olan taşlar da vardır. Bu taşlardaki bozulmaların bazılarının açık hava şartlarından, bazılarının da insan hatası ile oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the tombstones located in Balıkesir province Burhaniye district and dating back to Ottoman Period. The importance of this study lies in the lack of previous detailed scientific study concerning the tombstones investigated here. The main target of this research is to examine the tombstones located in Burhaniye district center and its neighborhoods and to document these cultural assets, which have gradually disappeared over time, using scientific method and to determine their place in Turkish Art. In general, 476 tombstones examined in Burhaniye center and neighborhoods belong to men while 318 of them belong to women. On the otherhand 44 of thetombstones are unidentified. A total of 838 tombstones were investigated. The most recent one between these tombstones belongs to the grave of Muhyiddin-i Rumi dating back to 1698 while the oldest tombstone belongs to the grave of Şarköy in 1967. Among the examined tombestones, some of them dating back to period between 1945-1960 and resemble to old ones in terms of techniques and design. The catalog section of investigated tombstones consists of; catalog number, place, date, measurements, title type, material, gender, location, features/decorations and epitaph. The features and decorations section deals with; shape characteristics, processes and epitaph type. Pictures of Stones placed on the top of the tomb, and if it is also available the pictures of Stone placed at the bottom of the tomb were illustrated at the end of the catalog. Most of stones in the research area were found to be intact. There are also Stones whose form was broken and whose inscriptions was unreadable. It was found that The reason for the destruction of these Stones is due to the outdoor weather conditions or human mistakes.