The relationship between poverty and economic growth in the least developed countries
Gelişmekte olan ülkelerde yoksulluk ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki
- Tez No: 581679
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Fakirlik, hâlâ Afrika ve Asya ülkelerinde dünyanın bir çok yerinde varlığını sürdürüyor. Bu çalışma fakirlik ve gelişmenin ilişkisi bide fakir bir ülkenin özelliklerin asil ekonomik büyümesinde en gellenilir incelemektedir. Daha once yapılan çalışmalar bukonulara değinmiştir ancak bu çalışmadaki asıl odak noktamız düşük gelirli ülkeler veya aşırı fakirliktan muzdarip olan ülkeler olduğu için en az gelişmiş ülkeler olacaktır. Bu çalışma, okuma yazma bilmeme, yatırım eksikliği, sermaye ve teknoloji, yüksek nüfus artışı, siyasi istikrarsızlık, devlet desteğinin olmayışı, fakirliktaki kadınlar, iklim ve hava durumu, işsizlik, yetersiz gelir dağılımı ve eşitsizlik gibi çeşitli faktörleri nana engeller olduğunu düşünüyor, budüşük gelirli ülkelerin büyümesine ve halklarının on yıllardan on yıllarakadar fakirliktan muzdarip olma nedenleri. Bu araştırmadan elde edilen kanıtlar, bu ülkelerin yaşamlarının farklı yönlerinden yoksunluğa yol açtığından yoksun olduklarını, ancak çalışmaların insanların yaşamlarını iyileştirmek ve eğitim, istihdam olanakları, ticaret açıklığı, iyi kurum ve nüfus kontrolü.
Özet (Çeviri)
Poverty still exists in many parts of the world predominantly in African and Asian countries. This study examines how poverty and growth are related as well as how the characteristics of a poor country hinders economic growth. Previous studies have looked into these issues but our main focus in this study will be in the low-income countries or the least developed countries as these are the countries suffering from extreme poverty. The present study looks on how various factors such as illiteracy, lack of investment, capital and technology, high population growth, political instability, lack of government support, women in poverty, climate and weather, unemployment, poor income distribution and Inequality are main obstacles to the growth of these low-income countries and the reason as to why their people suffer from poverty from decades to decades. From this research evidence showed that these countries are deprived from different aspects of their lives leading to poverty however the study concludes that much can be done to improve the lives of people and alleviate poverty through education, employment opportunities, trade openness, good institution and the control of population.