The effects of writing activities on l2 vocabulary learning
Yazma etkinliklerinin ikinci dilde kelime öğrenimine etkileri
- Tez No: 581683
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA HAZNEDAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, yazma etkinliklerinin hikaye temelli kelime öğrenimi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya bir ortaokulda 5. sınıfa giden toplamda 104 öğrenci katılmıştır. Çalışma için dört basamaklı okuma kitabından 80 adet kelime rastgele seçilmiştir. Deney grubundaki 50 öğrenci hikayeleri okuduktan sonra hedef kelimelerle ilgili yazma etkinliklerini yapmıştır. Kontrol grubundaki 54 öğrenci ise aynı hikayeleri okumuş ancak bu grup yazma etkinlikleri yerine kelime kartlarıyla çalışmıştır. Dört hafta süren okuma ve etkinlik süresiyle beraber çalışmanın tamamı dokuz hafta sürmüştür. Cambridge Starters Exam'den uyarlanan ön-test ve son-test sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre, her iki grupta yer alan öğrenciler kelime öğrenimi açısından gelişme kaydetmiştir, ancak okumaya ek olarak yazma etkinliği yapan deney grubu hedeflenen kelime öğrenimi bakımından sadece hikaye okuyan kontrol grubundan daha yüksek sonuçlar almıştır. Bu çalışmanın ayrıca basamaklı okuma kitaplarının kelime öğreniminde kullanımı konusunda da çıkarımları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effects of writing activities on story-based vocabulary learning. In total, 104 students from the 5th grades at a secondary school participated in the study. In order to conduct the study, 80 vocabulary items were selected randomly from four graded books. In the experimental group, 50 participants read the stories in the class and then performed the writing activities including the target vocabulary items. In the control group, 54 participants read the same stories; however, this group worked with word cards instead of writing activities. The study lasted 9 weeks, including four weeks of the readings and activities sessions. The results were compared through a pre-test and a post-test which were adapted from the Cambridge Starters Exam. The findings suggest that the experimental group who did the writing activities in addition to the stories outperformed the control group who only worked on the words through the stories. Moreover, the results also show that the control and experimental groups developed their knowledge of L2 vocabulary further. Overall, this study also has implications for the use of graded readers in vocabulary learning.