Gender and migration from afghanistan: An analysis of women's empowerment and migration
Afganistan'dan toplumsal cinsiyet ve göç: Kadınların güçlendirilmesi ve göç analizi
- Tez No: 581686
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Afganistan'ın son 40 yıllık tarihi, insanların yaşam koşullarını olumsuz etkileyen karmaşık ve çatışmalı olaylara şahit olmuş ve onları, özellikle İran ve İslam Cumhuriyeti gibi komşu ülkelere, dünya çapında uluslararası göçe zorlamıştır. Aynı şekilde, Türkiye'ye de Afganistan'dan göç yaşanıyor. Göç eden Afganlıların arasında kadınlar önemli bir grubu oluşturuyor. Dolayısıyla, kadın göçmenlerin kırılgan durumlarının incelenmesine ihtiyaç var. Ayrıca, göçmen kadınların hakları ve değişen toplumsal rolleri üzerinde durmak da de önemlidir. Bu tez, Afgan kadınların Türkiye'ye göçüne odaklanmaktadır. Bu çalışma, Afganistan'dan göçlere tarihsel olarak kısa bir bakış ile Afganistan'dan kadınların göçü üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışma, Afgan kadınlarının Pakistan, İran ve Türkiye'ye neden göç ettiklerini irdelemektedir. Yakın veya komşu olmaları nedeniyle, bu ülkelere yoğun bir Afgan göçü yaşanmıştır. Dolayısıyla, konu önemlidir. Afgan kadınların göçüne ilişkin tartışmalar, sağlık, eğitim ve iş gücü ve ev içi çalışma durumuna odaklanan“güçlendirme”kavramlarıyla bütünleşmiştir. Bu tezde, Afgan kadınlarla yapılan nitel görüşmelere dayanılarak, Türkiye'ye göç etme nedenleri, Türkiye'deki yaşam koşulları ve göç sonucunda güçlenip güçlenmedikleri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent history of Afghanistan has witnessed complicated and conflictual events which have challenged living conditions of people and forced them to make international movements around the world, particularly to neighboring countries such as Islamic Republic of Iran and Pakistan. Likewise, there is also Afghan migration to Turkey. Among the moving groups, women make up a considerable group, and therefore, there is a need to pay deeper attention to their vulnerable situations. In addition, it is important to address issues related to the rights of migrant women and their changing social roles. This research is focused on Afghan women's migration to Turkey and its impact on their living conditions and empowerment status. This work is concentrated on migration from Afghanistan with a brief overview of Afghan women's migration from the historical perspective. This work overviews the causes of Afghan women's emigrations to Pakistan, Iran and Turkey. The subject is considered important since a huge number of Afghans have fled to these countries. Debates on Afghan women's migration is integrated with the concepts of 'empowerment' focusing on health, education and labor & domestic work status. Based on qualitative interviews with Afghan women living in Istanbul, the thesis discusses their living conditions in Turkey, the process through which they migrated to Turkey and whether migration has empowered these women .