Effects of working memory and language proficiency on second language predictive inference generation: An eye-movement study
İşleyen bellek kapasitesi ve dil becerisinin yabancı dilde tahminsel çıkarımlar üretme üzerindeki etkileri: Bir göz-izleme çalışması
- Tez No: 581685
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERÇETİN, YRD. DOÇ. NAZİK DİNÇTOPAL DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada dil seviyesinin ve işleyen belleğin yabancı dilde okuma sırasında tahminsel çıkarımlar üretme üzerindeki etkisi katılımcıların yabancı dilde tahminsel çıkarımlara imkân veren ve vermeyen metinleri okurkenki göz hareketleri analiz edilerek incelenmiştir. İşleyen bellek kapasitesi gönderge-öncül çözümlemesini kolaylaştırmakta ve yüksek işleyen bellekli okurlar foveal olmayan işlemeden daha fazla yararlanmaktadır. Diğer taraftan, dil seviyesi okuma hızını artırmakta ve alt seviye işlemelerini daha az kaynakla yürütmeyi mümkün kılmaktadır. Sonuç olarak, özellikle tahmin edilecek hedef sözcükten bir önceki sözcük gönderge-öncül çözümlemesi içeriyorsa, yüksek işleyen bellekli okurlar tahminin kolaylaştırıcı etkisini hedef sözcükle karşılaşmadan önce göstermişlerdir. Diğer bir taraftan yüksek dil seviyeli okurlar tahminin kolaylaştırıcı etkisini hedef sözcüğünün erken işlemesi sırasında gösterebilirlerken, düşük dil seviyeli okurlar kolaylaştırıcı etkiyi hedef öncesi sözcüğün geç işlemesi sırasında göstermişlerdir. Hedef öncesi kelimenin geç işlenmesi sırasında işleyen bellek kapasitesi ve dil becerisi tahminsel çıkarım üretmeye farklı mekanizmalarla katkı sağladığı için iki değişkenin etkileşim etkisi ortaya çıkmıştır. Bütün gruplardaki okuyucular kolaylaştırıcı etkiyi göreceli olarak erken gösterse de, en büyük kolaylaştırma etkisi cümle toparlama süreçlerinin gerçekleştirildiği cümle sonundaki kelimenin geç işlenmesi sırasında ortaya çıkmıştır. Bu gözlem anadil çalışmalarının sonuçlarıyla aynı yöndedir ve bunun yabancı dilde okuma açısından anlamı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of language proficiency and working memory capacity on predictive inference generation during reading in a second language (L2) were investigated by analysing L2 readers' early and late eye-movements while they were reading predictive or neutral passages. The results suggested that while L2 readers can make predictive inferences on-line during reading regardless of their proficiency level or working memory (WM) capacity, these two factors and their interaction determine the time course of inference generation through different mechanisms. While WM capacity facilitates referent-antecedent resolution and readers with higher WM capacity can benefit para-foveal processing more, proficiency increases reading speed and makes lower level processes less resource consuming. As a result, high WM readers showed facilitation effects of prediction even before they encounter the to-be-predicted word, especially when the pre-target required referent-antecedent association. On the other hand, while high language proficiency readers can show the effect of prediction during early processing of the target word, low proficiency readers can show facilitation during late processing of pre-target word. During the late-processing of pre-target word, WM and language proficiency will have an interaction effect due to differences in mechanisms through which they contribute to predictive inference generation. Although all groups of readers showed facilitation effects relatively early, the greatest facilitation emerged during late processing of the sentence final word, where sentence wrap-up processes take place. This is in line with L1 studies and its implications for L2 reading were discussed.