Ahşap bir yapının TS 647 ve Eurocode 5'e göre analizi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of a timber structure according to TS 647 and Eurocode 5
  1. Tez No: 581691
  2. Yazar: ERDEM MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle ahşap yapılar yerini çelik ve betonarme yapılara bırakmıştır. Geçmişten günümüze ayakta kalabilmiş, tarihe ışık tutan eski yapıların restore edilerek yaşanılabilir hale getirilmesi ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için yapının mimari özellikleri bozulmadan yenilenmesi gerekmektedir. Geleneksel ahşap yapıları anlamak ve ayakta tutabilmek, tadilatını yapabilmek yapı taşıyıcı sistemlerinin yeterli olup olmadığını anlamakla mümkündür. Bu çalışmada Bursa ilinde bulunan ve konut amaçlı kullanılan ahşap bir yapı incelenmiştir. Ahşabın tanımı yapılarak, ahşap ile ilgili genel bilgiler verilmiş, ahşabın yapısı şekil yardımıyla gösterilmiştir. Ahşap yapı malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri irdelenmiş, fiziksel ve mekanik özelliklerinin ahşap malzemeye olan etkileri göz önünde bulundurularak taşıyıcı sistemlere olan etkisi de ortaya konulmuştur. Ahşap yapıların günümüzde kullanımı ve önemine değinilmiş, yürürlükte olan standart ve yönetmeliklerden örnekler verilmiştir. Mudanya'daki ahşap yapı ile ilgili kat planları ve röleve çizimleri gösterilmiş olup, yapıya ait ön inceleme raporu hazırlanmıştır. TS 647 Ahşap Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları ile Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ve TS 498 Yapı Elemanlarının Boyutlandırmasında Alınacak Yüklerin Hesap Değerleri'ne göre SAP 2000 programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Yapıya ait kiriş ve taşıyıcı sistemlerin TS 647 ile Eurocode 5 standartlarına göre hesap tahkikleri yapılmış ve karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda Eurocode 5 standartının çok daha detaylı olması özellikle ahşap malzeme seçiminde bize çok daha geniş yelpaze sunması ve katsayılar ile tahkikler yapılırken çok daha güvenli bir hesap yöntemi ortaya koyması Eurocode 5 standartının daha güvenli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a building material of wood goes back to ancient times. In recent years, with the development of technology, timber structures have been replaced by steel and reinforced concrete structures. People need shelter and protection during their lifetime. The construction material that formed the beginning of these needs was wood. The old buildings, which have survived from the past to the present, shed light on the history, have to be restored and made livable and transferred to the next generations. It is possible to understand and maintain the traditional timber structures and to make the modification of the structures by understanding whether the structural system is sufficient or not. In this study, a timber structure used for residential purposes in Bursa was investigated. In the first part of the study, there is an introduction. In the second part, similar studies were examined and necessary information was collected. In the third section, the definition of the general information about wood is given. The structure of the wood is shown with the help of the figure. The physical and mechanical properties of the timber building materials were examined, and the effects of the physical and mechanical properties on the structural materials were also considered. In the fourth part, the usage and importance of timber structures are mentioned. In the fifth section, folded and plan drawings related to the timber structure in Mudanya mütareke Quarter are shown and a preliminary report of the building is prepared. In the sixth chapter, the analysis and calculation of TS 647 timber structures were performed by using SAP2000 program according to the Regulation on Construction and Earthquake Zones. In the seventh section, the calculation of the girder and bearing systems of the structure according to TS 647 and Eurocode 5 standards has been made and compared. In the last part, opinions, suggestions and interpretations about the researched topics are made.