An ex ante evaluation of free trade agreements: The case of Turkey and Brazil
Serbest ticaret anlaşmalarının bir ön değerlendirmesi: Türkiye-Brezilya örneği
  1. Tez No: 581692
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşme tüm dünyada yayılmaya devam ettikçe, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler küresel ekonomik gelişmelere daha açık hale geldiler. Serbest ticaret anlaşmaları (STA) dünyadaki küreselleşmenin hızını yakalamanın yollarından biri olarak görülebilir. Bu bağlamda, Türkiye, Brezilya'nın da bir üyesi olduğu MERCOSUR ile bir STA imzalamak istemektedir. Bu çalışma, Brezilya ve Türkiye arasındaki ithalat, ihracat ve ticaret hacmindeki olası bir artışın belirleyicilerini bulmaya ve hangi sektörlerde bir açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük olacağını tespit etmeye çalışmaktadır. Bu çalışma, iki ülke arasındaki 1995 ve 2014 yılları arasındaki ithalat, ihracat ve toplam ticaret hacmini çekim modeli kullanarak inceler. Sonuçlar, her iki ülkenin de gayri safi yurt içi hasıla ve satın alma gücü paritesindeki artışın iki ülke arasındaki ticareti, Türkiye'nin Brezilya'ya ihracatını, Brezilya'dan yapılan ithalatını olumlu olarak etkilediğini göstermektedir. Öte yandan, ticaret maliyeti düştükçe, Brezilya'ya olan ihracat ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi artmaktadır. Hangi sektörlerin daha çok açıklanmış karşılaştırmalı üstünlüğü olacağını tespit etmek için ise açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler endeksi kullanılmıştır. Panel veri, 1990 ve 2014 yılları arasındaki 16 farklı ürün grubundan oluşmaktadır. Sonuçlar, Brezilya'nın hayvan ürünleri, gıda ürünleri, mineraller ve tahta ürünlerindeki, Türkiye'nin ise tekstil ve giyim, taş ve cam, metal, makine ve elektronik, ulaştırma ve plastik-kauçuk grubundaki ürünlerinin açıklanmış karşılaştırmalı üstünlüğünden yararlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As globalization spreads out all over the world, developing countries such as Turkey and Brazil become more vulnerable to global economic developments. Free trade agreements (FTA) can be viewed as one of the measures to reach the speed of economic globalization. Within this context, Turkey wants to sign a free trade agree agreement with Common Market of the South (MERCOSUR) which Brazil is a member of. This study tries to specify the determinants of a potential increase in trade volume, exports and imports between Turkey and Brazil and to investigate in which sectors there will be a revealed comparative advantage between Turkey and Brazil. The study analyses trade volume, export and import trade flows between two countries from 1995 to 2014 by using gravity model. The results show that the growth in GDP and PPP of both countries positively affects the trade volume and export to Brazil, import from Brazil. On the other hand, as trade cost decreases, trade volume and export to Brazil increase. Revealed comparative advantage (RCA) index is also used in this study to determine which sectors will have bigger RCA. The panel data consists of RCA of 16 different product groups between 1990 and 2014. The results show that Brazil can benefit from its RCA in animal products, vegetables, food products, minerals and wood while Turkey can benefit from its RCA in textiles and clothing, stone and glass, metals, machinery and electronics, transportation and plastic or rubber products.