Dijital ve konvansiyonel ölçüler yardımıyla üretilen anterior tek kron restorasyonlarının iç uyumlarının farklı ölçüm teknikleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of internal fit of anterior single crown restorations fabricated by digital and conventional impressions with different measurement techniques
- Tez No: 581796
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kron restorasyonlarının iç ve marjinal uyumu tedavi başarısına etki eden en önemli faktörlerdendir. Bu uyum kullanılan ölçü materyali, ölçü tekniği, restorasyon materyali ve restorasyonun üretim şekli gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bu in vitro çalışmada dijital ve konvansiyonel ölçü tekniklerinin kron restorasyonlarının iç uyumuna etkisinin değerlendirilmesi ve farklı uyum değerlendirme tekniklerinin ölçüm hassasiyetlerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Prepare edilmiş plastik maksiller santral dişin ölçüleri çift fazlı tek ve çift aşamalı polivinil siloksan ölçü teknikleri ve TRIOS 3 (TRIOS 3, 3Shape, Kopenhag, Danimarka) ağız içi tarayıcı kullanılarak elde edilmiştir (n=10). Elde edilen ölçüler yardımıyla siman aralığı 50µm olarak ayarlanmış nanoseramik rezin (Lava Ultimate, 3M Espe, St. Paul, MN, ABD) tek kron restorasyonları CAD/CAM bloklardan freze yoluyla üretilmiştir. Tüm restorasyonlar day üzerine yerleştirilerek Mikro-BT (SkyScan 1275 X-ray Mikro-BT, Bruker, Massachusetts, ABD) taramaları tamamlanmıştır. Restorasyon iç yüzeyine akıcı kıvamlı polivinil siloksan ölçü materyali yerleştirilerek 50N'luk sabit basınç altında üretilen silikon replikaların da Mikro-BT taramaları tamamlanmıştır. Siman boşluğunun üç boyutlu analizi ve hacim hesaplaması için veriler yapılandırılmış (NRecon 1.7.4.2., Bruker, Massachusetts, ABD) ve analiz işlemi (CTan 1.18.4.0., Bruker, Massachusetts, ABD) tamamlanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Varyans analizi çift yönlü ANOVA, gruplar arası farklılıklar ise Tukey ve Games-Howell testleri ile değerlendirilmiştir (p=0,05). Dijital ölçü tekniği çift fazlı tek ve çift aşamalı konvansiyonel ölçü tekniklerine kıyasla daha düşük insizal 2/3 hacim değerleri göstererek daha başarılı sonuçlar göstermiştir. Dijital ölçü ve çift fazlı tek aşamalı konvansiyonel ölçü teknikleri, çift fazlı çift aşamalı konvansiyonel ölçü tekniğine kıyasla daha düşük marjinal 1/3 hacim değerleri göstererek daha başarılı sonuçlar göstermişlerdir. Toplam hacim bakımından dijital ölçü tekniği en düşük değerleri (34.30±0.66 mm3) gösterirken, çift fazlı çift aşamalı konvansiyonel ölçü tekniği en yüksek değerleri (38.44±0.98 mm3) göstermiştir. Ölçü teknikleri ve ölçüm alanlarından bağımsız olarak silikon replika hacim verileri, mikro-BT tekniği verilerine kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek değerler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Internal and marginal fit of crown restorations are the most important factors affecting the success of treatment. Restoration compatibility is influenced by factors such as impression material, impression technique, restoration material and fabrication technique of the restoration. The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of digital and conventional impression techniques on the internal fit of crown restorations and to compare the measurement accuracy of different evaluation techniques. The impressions of the prepared typodont maxillary central (#11) were obtained by using one-stage and two-stage polyvinyl siloxane impression techniques and TRIOS 3 (TRIOS 3, 3Shape, Copenhagen, Denmark) intraoral scanner (n=10). With the help of the obtained impressions, the nano-ceramic resin (Lava Ultimate, 3M Espe, St. Paul, MN, USA) single crown restorations with 50 µm cement space was produced by milling from CAD / CAM blocks. Micro-CT scans (SkyScan 1275 X-ray Micro-CT, Bruker, Massachusetts, USA) were performed by placing all restorations on the prepared typodont die, respectively. Impression silicone replicas were fabricated under a constant pressure of 50 N by filling light-body polyvinyl siloxane impression material into the restoration and micro-CT scans of the fabricated impression silicone replicas were completed. The data was structured (NRecon 1.7.4.2., Bruker, Massachusetts, USA) and the analysis process (CTan 1.18.4.0., Bruker, Massachusetts, USA) was completed for the three-dimensional analysis and volume calculation of the cement space. The normality of data distribution was evaluated by Shapiro-Wilk test. Two-way ANOVA was used for analysis of variance and differences between groups were evaluated by post hoc Tukey and Games-Howell tests (p = 0.05). The digital impression technique showed lower incisal 2/3 volume values and more succesful results compared to one and two-stage conventional impression techniques. Digital impression and one-stage conventional impression techniques showed lower marginal 1/3 volume values and more succesful results compared to the two-stage conventional impression technique. In terms of total volume, the digital impression technique showed the lowest values (34.30 ± 0.66 mm3), whereas the two-stage conventional impression technique had the highest values (38.44 ± 0.98 mm3). Regardless of the impression techniques and measurement sites, impression silicone replica volumes showed statistically higher values than the micro-CT technique volumes.