Antalya koşullarında üretilen Washington navel portakalı ve star ruby altıntopunun derim sonrası fizyolojisi ve muhafazası üzerinde araştırmalar
- Tez No: 58183
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PEKMEZCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
oz ANTALYA KOŞULLARINDA ÜRETİLEN WASHİNGTON NAVEL PORTAKALI VE STAR RUBY ALTINTOPUNUN DERİM SONRASI FİZYOLOJİSİ VE MUHAFAZASI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Mustafa ERKAN Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Haziran 1997, 207 Sayfa Bu çalışmada, Antalya ve yöresinde üretilmekte olan önemli standart portakal çeşitlerimizden Washington Navel portakalı ile standart altıntop çeşitlerimizden Star Ruby altıntopunun derim sonrası fizyolojileri ile soğukta ve kontrollü atmosferde muhafaza olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmalar 1994-1996 yılları arasında ve iki deneme periyodunda gerçekleştirilmiştir. Denemelerde kullanılan Washington Navel portakalları Antalya ve Finike olmak üzere ayrı ayrı iki farklı yöreden, Star Ruby altıntopları ise sadece Antalya yöresinden derilmişlerdir. Optimal derim zamanında dertlen portakal ve altıntoplar, difenilli kağıtlara sarma, mumlama ve mumlama+difenilli kağıtlara sarma olmak üzere üç farklı derim sonrası uygulamasından sonra portakallar değişik yıllarda 3°, 5°, 6° ve 7°C'de soğukta; 5°, 6° ve 7°C'de kontrollü atmosferde; altıntoplar ise 8° ve 10°C'de soğukta; 10°C'de kontrollü atmosferde muhafazaya alınmıştır. Kontrollü atmosfer denemelerinde her iki turunçgil türünde de %1 C02:%3 02; %3 C02:%3 02 ve %5 C02:%3 02 olmak üzere üç farklı atmosfer bileşimi kullanılmıştır. Muhafaza periyodu süresince soğukta ve kontrollü atmosferde muhafaza edilen portakal ve altontoplardan belirli aralıklarla alınan meyve örneklerinde değişik fiziksel ve kimyasal analizler yapılmış, ortaya çıkan mantarsal ve fizyolojik nedenli bozulmaların miktarı belirlenmiştir. Ayrıca meyvelerin solunum hızında meydana gelen değişmeler ile depolamadan sonra meyvelerin manav koşullarındaki dayanma durumları da incelenmiştir. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar, soğukta muhafazada, Finike ve Antalya yöresi portakalları için 5°C sıcaklık, %85-90 oransal nem ve difenilli kağıtlara sarma uygulmasının, altıntoplar için ise 10°C sıcaklık, %85-90 oransal nem ve difenilli kağıtlara sarma uygulamasının en uygun depolama koşullan olduğunu göstermiştir. Kontrollü atmosferde muhafazada ise portakallarda 5°C ve altıntoplarda 10°C sıcaklık yanında %1 C02 : %3 02 konsantrasyonu en uygun kontrollü atmosferde muhafaza ortamı olarak saptanmıştır. Ayrıca, meyvelerde saptanan kalite kayıplarının kontrollü atmosferde muhafaza sırasında soğukta muhafazaya göre önemli düzeylerde daha az olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON POSTHARVEST PHYSIOLOGY AND STORAGE OF WASHINGTON NAVEL ORANGE AND STAR RUBY GRAPEFRUIT GROWN IN ANTALYA REGION Mustafa ERKAN Ph. D. thesis in Department of Horticulture Adviser : Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ June, 1997, 207 pages In this work, the postharvest physiology, cold and controlled atmosphere storage possibilities of Washington Navel orange and Star Ruby grapefruit were investigated. In the experiment, Washington Navel orange and Star Ruby grapefruit, grown in Antalya region were investigated. The experiment was carried out in the year of 1994 to 1996. Washington Navel oranges were harvested from two different regions, Antalya and Finike, Star Ruby grapefruits were only harvested from Antalya region. The oranges and grapefruits were harvested at optimum harvest time, and three postharvest treatments, diphenyl, wax, wax+diphenyl were applied to the oranges and grapefruits. Later on, the oranges were stored at 3°, 5°, 6° and 7°C in cold and 5°, 6° and 7°C in controlled atmosphere, grapefruits were stored at 8° and 10°C in cold and at 10°C in controlled atmosphere in various years. In controlled atmosphere storage, the three different C02 and O2 concentrations,. 1% C02 : 3% O2, 3% C02 : 3% 02 and 5% C02 : 3% 02 were tested in both citrus cultivars. During the storage, various chemical and physical analyses were performed, and fungal and physiological decays were determined by taking samples at certain intervals. The respiration rate and shelf life of fruits were also examined. The experiment results showed that the most suitable storage conditions for Washington Navel orange fruits were the wrapping of diphenyl impregnated paper and storage at 5°C temperature and 85 to 90% relative humidity. For Star Ruby grapefruit, above stated postharvest application and storage of 10°C with 85 to 90% relative humidity gave the best result. In controlled atmosphere, 1% CO2 and 3% O2 were the best controlled atmosphere concentration for orange and grapefruit. It was also found that while 5°C was the optimum storage temperature for oranges in controlled atmosphere conditions, 10°C was the optimum one for grapefruit. Furthermore, the quality losses of fruits were considerably lower in controlled atmosphere than in cold storage. KEY WORDS : Cold storage, controlled atmosphere storage, postharvest applications, CÛ2:02 concentrations, orange, grapefruit, Washington Navel, Star Ruby. COMMITTEE: Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assoc. Prof. Dr. Ömür DÜNDAR Assoc. Prof. Dr. Turgut YEŞİLO?LU m