Broyler rasyonlarına nar kabuğu tozu ve probiyotik ilavesinin serum antioksidan seviyeleri üzerine etkisi
The effect of pomegranate peel powder and probiotic addition to broiler diets on serum antioxidant levels
- Tez No: 938603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma broyler rasyonlarına nar kabuğu tozu ve probiyotiklerin farklı miktarlarda ilave edilmesinin serum antioksidan seviyesi üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Toplam 96 adet 1 günlük erkek Ross 308 etlik civciv kullanılmıştır. Araştırmada her biri 24 civcivden oluşan bir kontrol ve 3 muamele grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu bazal yemle, diğer gruplar ise bazal yeme probiyotik (1,5 g/kg), nar kabuğu tozu (3 g/kg), ve probiyotik (1,5 g/kg) + nar kabuğu tozu (3 g/kg) ilave edilen yemlerle ad-libitum olarak beslenmiştir. Deneme 42 gün devam etmiştir. Deneme sonunda serum antioksidan seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Katalaz ve Glutatyon Peroksidaz seviyeleri Nar kabuğu tozu ilave edilen gruplarda diğer gruplara göre daha önemli bulunmuştur. Süperoksit Dismütaz konsantrasyonu ise hem Nar kabuğu tozu hem de probiyotik gruplarında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Sonuç olarak yemlere nar kabuğu tozu ve probiyotik ilavesinin serum antioksidan seviyeleri üzerine olumlu etki ettiği ve etlik piliç rasyonlarına 3 g/kg nar kabuğu tozu veya 1,5 g/kg probiyotiğin yem katkı maddesi olarak katılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of adding different amounts of pomegranate peel powder and probiotics to broiler diets on serum antioxidant levels. A total of 96 1-day-old male Ross 308 broiler chicks were used. In the study, one control and 3 treatment groups, each consisting of 24 chicks, were formed. The control group was fed with basal feed, while the other groups were fed with basal feed supplemented with probiotics (1.5 g/kg), pomegranate peel powder (3 g/kg), and probiotics (1.5 g/kg) + pomegranate peel powder (3 g/kg) as ad libitum. The trial continued for 42 days. At the end of the trial, serum antioxidant levels were analyzed by ELISA method. Catalase and Glutathione Peroxidase levels were found to be more significant in the pomegranate peel powder supplemented groups than in the other groups. Superoxide Dismutase concentration was found to be statistically significant in both the pomegranate peel powder and probiotic groups. As a result, it was determined that the addition of pomegranate peel powder and probiotics to the feeds had a positive effect on serum antioxidant levels and that 3 g/kg pomegranate peel powder or 1.5 g/kg probiotics could be added to broiler chicken rations as feed additives.