Broyler rasyonlarına katılan enzim ve probiyotiklerin besi performansına etkileri
The Effects of enzyme and probiotic supplementation to broiler feed based on barley and wheat on broiler performance
  1. Tez No: 79636
  2. Yazar: MUSTAFA MİDİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Arpa ve buğday temeline dayanan broyler rasyonlanna enzim ve probiyotik ilavesinin besi performansına etkileri. Bu araştırma arpa-buğday temeline dayalı rasyonlara, enzim ve probiyotiklerin birlikte veya ayrı ayrı katılmalarının, broylerlerde besi performansı, karkas randımanı, ince bağırsak uzunluğu ve ağırlığı, karaciğer ve abdominal yağ ağırlığı ile bağırsak viskozitesi ve yapışkan dışkı oranına etkilerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada toplam 600 adet günlük Hubbard broyler civciv kullanılmıştır. Araştırma her biri 150 adet civcivden oluşan 1 kontrol, 3 deneme olmak üzere 4 grup halinde yürütülmüştür. Her grup 25 'er civcivden oluşan altı tekrar grubuna ayrılarak toplam 24 grup oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan hayvanlar 1-21. günler arası etlik civciv yemi, 22-35. günler arası etlik piliç yemi, 36-42. günler arası etlik piliç bitirme yemi ile beslenmiştir. Kontrol grubuna bu temel yemler katkısız verilirken, deneme grubu I'e enzim (1 kg Avizyme /ton), grup II 'ye probiyotik (0.23 kg Fastrack / ton), grup İÜ 'e ise enzim + probiyotik (1 kg Avizyme + 0.23 kg Fastrack / ton) katılmıştır. Araştırma 42 gün devam etmiştir. Araştırma süresince canlı ağırlıklar ve yem tüketimleri haftalık olarak belirlenmiştir. Deneme sonunda, her gruptan 9 erkek ve 9 dişiden oluşan 72 adet piliç kesilerek sıcak, soğuk karkas ağırlıkları ile randımanları, ince bağırsak, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları ile ince bağırsak uzunlukları tesbit edilmiştir. Bağırsak içeriği viskozitesi araştırmanın 25. gününde her deneme grubundan 12 hayvan üzerinde tesbit edilmiştir. Deneme sonunda, arpa ve buğday ağırlıklı rasyonlara enzim ile enzim + probiyotiklerin katılması, canlı ağırlık kazançlarını önemli ölçüde artırmış (PO.001) ve yemden yararlanma oranlan, sözü edilen gruplarda önemli ölçüde iyileşmeler göstermiştir (PO.001). Bağırsak içeriği viskozitesi (PO.01) ve yapışkan dışkı oranlan (PO.05), özellikle enzim katkılı gruplarda olmak üzere, tüm deneme gruplarında, istatistik olarak önemli düzeyde azalmış, sıcak ve soğuk karkas randımanlan ile karaciğer ağırlıklan artmış (PO.001), abdominal yağ ağırlıklan ise azalmıştır (PO.05). Enzim ve probiyotik ince bağırsak ağırlığını önemli ölçüde etkilemiştir (PO.01).
Özet (Çeviri)
The effects of enzyme and probiotic supplementation to broiler feed based on barley and wheat on broiler performance. This study was carried out to determine the effect of the supplementation of enzyme and probiotic to broiler feeds based on barley and wheat on broiler performance, dressing percentage, the small intestinal length and weight, liver and abdominal fat weights, intestinal viscosity and the percentage of sticky droppings feces. In this experiment, 600 day old Hubbard broiler chicks were used. This study was performed for four treatment groups consisting of total 150 chicks. One of the group was chosed as a control group and the others were used for experimental groups. Each treatment group were divided into 6 replicate of 25 chicks. The chicks were fed with broiler starter diet between 1 and 21 days, broiler grower diet, between 22 and 35 days, broiler finisher diet between 36 and 42 days. While control group fed unsupplemented diet. Enzyme (1 kg Avizyme/ton) and probiotic (0.23 kg Fastrack/ton), enzyme + probiotic (1 kg Avizyme + 0.23 kg Fastrack/ton) were added to the diets of group I, II and HI respectively. Experimental period was lasted 42 days. Live weight gain and feed consumption of all the groups were determined every week during the experiment. 9 male and 9 female chickens were slaügtered at the end of the experiment for each group. The weights and percentages of the hot and cold carcass. The liver, abdominal fat and small intestine weights and the small intestine length were determined. Digesta viscosity was examined in 12 chickens for each treatment groups on day 25.