Cerrahi girişim geçiren pediatrik hastalarda uygulanan volüm kontrollü ventilasyon ve volüm garantili basınç kontrollü ventilasyon modlarının akciğer dinamiği ve atelektazi gelişimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the volume-controlled ventilation (VCV) and volume-guaranteed pressure-controlled ventilation (VG-PCV) modes on pulmonary dynamics and atelectasis in pediatric patients undergoing surgical intervention
  1. Tez No: 581832
  2. Yazar: BİLGE ETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Cerrahi girişim geçiren pediatrik hastalarda uygulanan volüm kontrollü ventilasyon ve volüm garantili basınç kontrollü ventilasyon modlarının akciğer dinamiği ve atelektazi gelişimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması Amaç: Cerrahi girişim geçiren pediatrik hastalarda uygulanacak olan VKV ve VG-BKV modlarının akciğer dinamikleri, oksijenasyon, hemodinamik parametreler, atelektazi gelişimi ve postoperatif pulmoner komplikasyon oranları üzerine etkilerini karşılaştırarak; çocuklarda akciğer koruyucu ventilasyon stratejilerinin geliştirilmesi ve mekanik ventilasyon kaynaklı olası risk ve komplikasyonların azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrası, genel anestezi altında minör cerrahi geçirecek 50 hasta (1 ay-24 ay) sırayla çalışmaya alındı. Standart monitorizasyonun ardından, anestezi indüksiyonu sevofluran inhalasyonu ile sağlandı. Prospektif gözlemsel olarak planlanan çalışmamızda, anestezi cihazındaki mod seçimi hastalara genel anestezi uygulayan anestezi uzmanının tercihine göre VKV ya da VG-BKV olarak belirlendi. Entübasyon sonrası ve ekstübasyon öncesi dönemlerde 12 akciğer bölgesi ultrasonografi ile incelendi. Tüm hastaların hemodinamik verileri, anestezi süreleri, tidal volüm, solunum sayısı, Ppeak, Pmean, Pplat, kompliyans ve direnç değerleri 10 dakika aralıklarla kaydedildi. SpO2'de düşme görülen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Postoperatif dönemde pulmoner komplikasyon gelişimi sorgulandı.
Özet (Çeviri)
Comparison of the volume-controlled ventilation (VCV) and volume-guaranteed pressure-controlled ventilation (VG-PCV) modes on pulmonary dynamics and atelectasis in pediatric patients undergoing surgical intervention Objective: The aim of this study was to compare the effects of VCV and PCV- VG modes on lung dynamics, oxygenation, hemodynamic parameters, atelectasis and postoperative pulmonary complication rates in pediatric patients undergoing surgery. The aim of this study was to develop lung protective ventilation strategies in children and to reduce the possible risks and complications related to mechanical ventilation Materials and methods: After the approval of the ethics committee, 50 patients (1 month-24 months) undergoing general anesthesia were included in the study. After standard monitoring, induction of anesthesia was achieved by sevoflurane inhalation. In this prospective observational study, the mode of ventilation was determined as VCV or VG-PCV according to the preference of the attending anesthesiologist. After intubation and pre-extubation 12 lung regions were examined by ultrasonography. Hemodynamic data, tidal volume, respiratory rate, Ppeak, Pmean, Pplat, compliance and resistance values of all patients were recorded at 10 minute intervals during the surgery.