Ortopedik cerrahi girişim uygulanan serebral palsili adölesanlarda nöropatik ağrı
Neuropathic pain in adolescents with cerebral palsy undergoing orthopedic surgical intervention
  1. Tez No: 948915
  2. Yazar: AYŞEGÜL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortopedik cerrahi geçiren serebral palsili adölesanlarda spesifik nöropatik ağrı anketleri ile nöropatik ağrı değerlendirilerek, ağrının yaşam kalitesine potansiyel etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel türde, analitik ve kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Serebral palsi (SP) tanılı 12-18 yaş arası adölesan hastalar dâhil edildi. Hastaların demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Fonksiyonel hareketlilik seviyeleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (KMFSS) ile değerlendirildi. Ağrı şiddeti ve tipi, numerik ağrı skalası, Douleur Neuropathique 4 (DN4), Leeds Nöropatik Semptomlar ve Belirtilerin Değerlendirilmesi (Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs, LANSS) ve PainDETECT anketi (PDA) kullanılarak incelendi. Yaşam kalitesi çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği (ÇİYKÖ, The Pediatric Quality of Life Inventory [PedsQL]) ile değerlendirildi. Bulgular: Ortopedik cerrahi girişim uygulanma öyküsü olan 20 ve ortopedik cerrahi girişim öyküsü olmayan 23 adölesan olmak üzere toplamda 43 SP'li adölesan çalışmaya alındı. Demografik veriler açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu ancak KMFSS seviyeleri ortopedik cerrahi girişim uygulananlarda daha yüksekti. Yaşam kalitesi açısından gruplar arası istatistiksel anlamlı fark saptanmadı ancak ortopedik cerrahi girişim öyküsü olmayanların yaşam kalitesi alt skorlarının daha iyi olduğu görüldü. Hastaların %35'i, son 4 hafta içinde ağrı yaşadığını bildirdi. LANSS, PDA, DN4 spesifik nöropatik ağrı anketlerinin sonuçları incelendiğinde elde edilen veriler hastalarda nöropatik ağrı varlığını işaret etmemiştir. Her iki grupta da son 4 haftada ağrı yaşamanın yaşam kalitesi skorları ile korelasyonunun olmadığı tespit edildi. Sonuç: Ortopedik cerrahi geçiren SP'li adölesanlarda spesifik nöropatik ağrı anketleri ile nöropatik ağrıyı değerlendirdiğimiz çalışmamızda, LANSS, PDA, DN4 spesifik nöropatik ağrı anketlerinin sonuçlarına göre nöropatik ağrı tespit etmedik. SP'li çocuklarda ağrının tanımlanması, ayrıntılı değerlendirilmesi ve tedavisi, yaşam kalitesinin artırılması için kritiktir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this investigation, it is sought to evaluate the potential effects of pain on the quality of life in adolescents with cerebral palsy (CP) who underwent orthopedic surgery by assessing neuropathic pain with specific neuropathic pain questionnaires. Materials and Methods: Our study was designed as an observational, analytical and cross-sectional study. Adolescents between the ages of 12-18 diagnosed with CP were included. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Functional mobility levels were assessed with the Gross Motor Function Classification System (GMFCS). Pain intensity and type were examined using the numerical pain rating scale, Douleur Neuropathique 4 (DN4), Leeds Assessment of Neuropathic Symptoms and Signs (LANSS) and PainDETECT questionnaire (PDQ). Quality of life was assessed using the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). Results: A total of 43 adolescents with CP were included, 20 with a history of orthopedic surgery and 23 without a history of orthopedic surgery. There was no significant difference between the two groups in terms of demographic features, GMFCS levels were higher in those who underwent orthopedic surgery. No statistically significant difference was found between the groups in terms of quality of life, but it was seen that the subscores of quality of life of those without a history of orthopedic surgery were better. 35% of patients reported experiencing pain in the last 4 weeks. When the results of LANSS, PDQ, DN4 specific neuropathic pain questionnaires were examined, the data obtained did not indicate the presence of neuropathic pain in the patients. It was found that there was no correlation between pain experienced in the last 4 weeks and quality of life scores in both groups. Conclusion: In our study, where we evaluated neuropathic pain with specific neuropathic pain questionnaires in adolescents with CP who underwent orthopedic surgery, we did not detect neuropathic pain according to the results of LANSS, PDQ, DN4 specific neuropathic pain questionnaires. The identification, comprehensive evaluation, and treatment of pain in children with CP are critical to enhancing their quality of life.