Takım ve bireysel sporlarla uğraşan bireylerin yurtseverlik tutumları ile hoş görü eğilim düzeylerinin araştırılması
Patriotic attitude and tolerance tendencies of indivuduals engaged in team and individual sports
- Tez No: 581837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin; hoşgörü ve yurtseverlik ilişkisinin incelenmesi ve bazı demografik etkenlere göre karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın evrenini; Atatürk Üniversitesi öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu ise 635'i kadın, 489'u erkek olmak üzere 1124 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yurtseverlik hakkında veri elde etmek amacıyla Yazıcı ve Yazıcı (2010) tarafından geliştirilen 20 soru ve 2 alt boyuttan (Kör Yurtseverlik, Yapıcı Yurtseverlik) oluşan Yurtseverlik Ölçeği; hoşgörü hakkında veri elde etmek amacıyla; Çalışkan ve Sağlam (2012) tarafından geliştirilen 18 sorudan ve 3 alt boyuttan (değer, empati, kabul) oluşan hoşgörü eğilim ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the relation between tolerance and patriotism of Atatürk University students and to compare them according to some demographic factors. The universe of the research; The sample group consisted of 1124 students, 635 of whom were women and 489 were men. In order to obtain data on patriotism, Patriotism Scale consisting of 20 questions and 2 sub-dimensions (Blind Patriotism, Constructive Patriotism) developed by Yazıcı and Yazıcı(2010); in order to obtain data about tolerance; The tolerance scale consisting of 18 questions and 3 sub-dimensions (value, empathy, acceptance) developed by Çalışkan and Sağlam (2012) was used.