Havayolu çalışanlarında iş aile çatışması, iş tatmini ve yaşam doyumu ilişkisi
The relationship between job family confli̇ct, job satisfaction and life satisfaction in airline employees
  1. Tez No: 581838
  2. Yazar: FUNDA GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Turizm, İşletme, Civil Aviation, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ulaşım, kişilere seyahat etme olanağı sağlar ve sağladığı bu yarar sebebi ile turizmin önemli bir parçasıdır. Havayolu ulaşımı da gelişen teknolojik imkânlara ayak uydurarak sürekli bir gelişim içerisindedir. Gelişen teknoloji ile birlikte artan rekabet ortamında şirketler, daha iyi hizmet sunabilmek için çalışanlarına daha fazla sorumluluk vermektedirler. Günümüzde yoğun çalışma saatleri ve eşlerin çalışma hayatındaki artışı kişilerin yaşam alanları içerisinde üstlenmiş oldukları birden fazla rol arasında çatışma yaşamasına sebep olmaktadır. Kişilerin, iş ve aile hayatındaki rollerini birbirine karıştırması sonucunda yaşanan iş aile çatışması, kişinin iş tatmini ve yaşam doyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı havayolu çalışanlarının yaşamış olduğu iş aile çatışmasının iş tatmini ve yaşam doyumu ile ilişkisini belirlemektir. Araştırmada 317 havayolu çalışanına anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda iş aile çatışmasının, iş tatmini ve yaşam doyumu ile arasındaki ilişkinin negatif yönlü olduğu, iş tatmini ve yaşam doyum ilişkisinin ise pozitif yönlü olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation is an important part of tourism because of the benefits it provides to people. Also airway transportation is in a continuous development by keeping up with the technological opportunities. In an increasingly competitive environment with advancing technology, companies give more responsibility to their employees in order to provide better service. The high working hours and the increase in the working life of the spouses cause a conflict between the multiple roles that people undertake in their living spaces. Conflict between the roles of people in work and family life, family work conflict, negatively affect job satisfaction and life satisfaction. The purpose of this study was to determine the relationship between job satisfaction and job satisfaction of the work family conflict. A questionnaire was applied to 317 airline employees. The data were analyzed by using SPSS 21.0 program. As a result of this research, it was found that the relationship between job family conflict, job satisfaction and life satisfaction was negative, and job satisfaction and life satisfaction relationship were positive.