Çalışanların iş stresi ve aile ilişkilerinin işten ayrılma niyetleri ve iş tatminleri üzerindeki etkileri: Çad Havayolları üzerinde bir araştırma
The effects of work stress and family relations on turnover intentions and job satisfaction: A study on Chad Airlines
- Tez No: 696419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışanlarda iş stresi ve aile ilişkileri, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerinde etkili olan hususlar arasında yer almaktadır. Aile ilişkilerinde yaşanan sorunların iş stresine neden olması ve bunun da işten ayrılma niyeti ile iş tatmini gibi örgütsel davranışlara olumsuz yansıdığı değerlendirilmektedir. Alanyazında iş stresi ile mücadele için geliştirilen modeller bulunmaktadır. Çalışanlar ve işletmenin birlikte hareket etmesine yönelik modeller, bu kapsamda öne çıkmaktadır. İş stresi, çalışanların performansını etkilemenin yanında işten ayrılma niyeti ve iş tatminini belirlemektedir. Çalışanların aile ilişkilerinin iş stresine neden olması halinde işten ayrılma niyetini artırdığı ve iş tatmini düzeyinin düşmesini beraberinde getirdiği bilinmektedir. İş stresinin ve aile ilişkilerinin işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için bireysel ve örgütsel düzeyde stresle mücadele etmenin önemi ve gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre havayolu çalışanlarında iş stresinin artması aile ilişkilerini azaltmaktadır. İş stresi ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, iş tatmininin artmasının iş stresini ve işten ayrılma niyetini azalttığını, aile ilişkilerini ise artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Work stress and family relationships in employees are among the factors that affect the turnover intention and job satisfaction. It is considered that the problems in family relations cause work stress and this reflects negatively on organizational behaviors such as turnover intention and job satisfaction. In the literature, there are models developed to combat work stress. Models for employees and businesses to act together stand out in this context. In addition to affecting the performance of employees, job stress determines the turnover intention and job satisfaction. It is known that if the family relations of the employees cause job stress, it increases the turnover intention the job and decreases the level of job satisfaction. In order to prevent the negative effects of job stress and family relations on the turnover intention and job satisfaction, the importance and necessity of combating stress at the individual and organizational level emerges. According to the results obtained in the study, the increase in work stress in airline employees reduces family relations. It was concluded that there is a positive relationship between job stress and intention to leave. The results obtained in the study show that increasing job satisfaction reduces job stress and intention to leave, and increases family relations.