Yetişkin bireylerin özgüvenleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between self-confidence and resilience among adults
  1. Tez No: 581841
  2. Yazar: DİLEK ELSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada ilk olarak yetişkin bireylerde özgüven ve psikolojik sağlamlıkla ilişkili olabilecek sosyo-demografik değişkenler incelenmiş ve ikinci aşamada psikolojik sağlamlıkla ilişkili değişkenlerin etkisi kontrol edildiğinde özgüvenin psikolojik sağlamlıkla ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu il merkezinde ve ilçelerinde yaşayan ve uygun örnekleme yoluyla seçilen 391 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, özgüven düzeyini belirlemek amacıyla Özgüven Ölçeği, psikolojik sağlamlık düzeyini belirlemek amacıyla Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerinde analizinde bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Hiyerarşik Regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi ve mesleki kıdem değişkenleriyle ilişkili olduğu, özgüven düzeylerinin ise cinsiyet, medeni durum ve gelir düzeyiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet, yaş, medeni durum, gelir düzeyi ve mesleki kıdem değişkenleri kontrol edildiğinde özgüveni yüksek olan bireylerin psikolojik sağlamlıklarının da yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine sociodemographic variables which can be related to self-confidence and psychological resilience in adult individuals and to examine the relationship between self-confidence and psychological resilience. The study group consisted of 391 participants living in Kastamonu city center and districts. Participants completed to Self-Confidence Scale so as to determine the level of self-confidence, and Resilience Scale so as to determine the level of psychological resilience as well as a Personnel Information Form to determine their socio-demographics. Data analyzed using independent samples t-test, one-way analysis of variance, Pearson Correlation analysis and hierarchical regression analysis. Results of this study suggested that psychological resilience levels of the individuals were related to gender, age, marital status, income level and seniority and self-confidence levels were related with gender, marital status and income level. Moreover, when the variables of gender, age, marital status, income level and seniority variables were controlled, it was found that individuals with high self-confidence was also high psychological resilience.