Kadın bluzlarında kullanılan dokuma kumaşların duyusal konfor açısından incelenmesi
Examining of the woven fabrics used in women's blouses in terms of sensorial comfort
- Tez No: 581867
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde konforlu giyim kavramı giderek önem kazanmıştır. Kadınlar tenleriyle sürekli temas halinde olan giysilerinin konforlu olmasını beklemektedirler. Bu araştırma kadın bluzlarında en çok kullanılan dokuma kumaşların duyusal konfora etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan kumaşlara nesnel ve öznel değerlendirmeler yapılarak kadınların duyusal konfor algıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada, duyusal konfor tanımlayıcı 14 farklı kelime zıt anlamlarıyla birlikte verilmiş ve kadınların genel duyusal konfor algıları sorgulanmıştır. Araştırmada kadın bluzlarında sıklıkla kullanılan viskon, ipek, polyester, pamuk, lyocell ve keten olmak üzere altı farklı içerikteki kumaş türü seçilmiştir. Elde edilen bulgular analiz edilirken SPSS 17 paket programı kullanılarak, frekans, yüzdelik dağılımlar, aritmetik ortalama, standart sapma ve çok boyutlu ölçekleme analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan 18-45 yaş aralığında, 38 beden ölçülerine sahip 30 kadın katılmıştır. Duyusal konfor alanında yapılan akademik çalışmaların oldukça sınırlı olması sebebiyle bu araştırmanın literatüre ve ileride yapılacak olan araştırmalara katkı sağlaması adına önemli olduğu düşünülmektedir. Çok boyutlu ölçekleme analizi sonucunda kadınların kumaşlara dokunduklarında ve bu kumaşlardan üretilmiş bluzları giydiklerinde duyusal konfor algılarının farklılaştığı görülmüştür. Araştırmada kullanılan altı farklı kumaşın, kadınlar tarafından üç gruba ayrıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the term of comfortable clothing has gained importance. Women expect their clothing which are in contact with their skin to be comfortable. This research has been conducted to determine the effect of the sensorial comfort of the most commonly used woven fabrics in women's blouses. To determine the sensorial comfort perceptions of women, objective and subjective evaluations were made to the fabrics which used in the research. In this research, 14 different sensorial comfort descriptor words were given with their opposite meanings and women's general sorial comfort perceptions were investigated. In the research, six different types of fabric were selected, including viscose, silk, polyester, cotton, lyocell and linen which are frequently used in women's blouses. While analyzing the findings by using SPSS 17 software package, frequency, percentage distributions, arithmetic mean, standard deviation and multi-dimensional scaling analysis have been used. 30 women who has 38 body size in the 18-45 age range living in the province of Istanbul were participated in this research. This research is thought to be important for contributing to the literature and future researches due to the limited academic studies in the field of the sensorial comfort. As a result of multidimensional scaling analysis, it was seen that sensorial comfort perceptions become different when women touched fabrics and wore blouses which made from these fabrics. It was detected that the six different fabrics which used in the research were divided into three groups by women.