Anestezi indüksiyonunda hastalarda gelişen hemodinamik değişikliklerin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hemodynamic changes in anesthesia induction
- Tez No: 581866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH UGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda; genel anestezi uygulanan hastalarda anestezi indüksiyonunda uygulanan lidokainin etkisini ve entübasyona bağlı gelişen hemodinamik yanıt üzerine etkilerini ve bu etkilerin PI ile kıyasının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra retrospektif olarak ASA I-II, 18-65 yaş arası elektif cerrahi geçiren, laringoskopi yapılarak endotrakeal entübasyon ile opere olan 108 hasta çalışmaya alındı. İndüksiyon esnasında 1,5 mg/kg dozunda lidokain uygulanmış olan hastalar Grup L, uygulanmamış hastalar Grup P olarak adlandırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, ASA skoru, Mallampati skoru, lidokain kullanımı gibi bilgileri kaydedildi. Kalp atım hızı (KAH), sistolik arteryel basıncı (SAB), diyastolik arteryel basıncı (DAB), ortalama arteryel basıncı (OAB), Massimo® pulse oksimetri monitorizasyonundan elde edilen PI değerleri operasyona girmeden önce (bazal), TOF=0 anında, entübasyon anında, 1. dk, 2.dk, 3. dk. 4. dk, 5. dk anlarında kaydedildi. Bulgular: Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), ASA skoru, Mallampati sınıflandırması açısından gruplar istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Hemodinamik parametrelerin hepsi (KAH, SAB, DAB, OAB) bazal değerlerde ve TOF=0 anında, hem Grup L'de hem de Grup P'de istatistiksel olarak birbiriyle benzer seyretti. Bu parametreler entübasyon, 1. dk, 2.dk, 3. dk, 4. dk, 5.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of lidocaine on induction of anesthesia and the effects of intubation on hemodynamic response in patients undergoing general anesthesia and to compare these effects with PI retrospectively. Methods: After approval of the ethics committee, 108 patients who underwent elective surgery with ASA I-II, 18-65 years of age and operated by endotracheal intubation were included in the study. Patients who received 1.5 mg / kg lidocaine at the time of induction were called Group L and patients not treated with Group P. Age, gender, height, weight, ASA score, Mallampati score, lidocaine use were recorded. Heart rate (HR), systolic arterial pressure (SAB), diastolic arterial pressure (DAB), mean arterial pressure (MAP), PI values obtained from Massimo® pulse oximetry monitoring before operation (basal), TOF = 0, intubation, 1st minute, 2nd minute, 3rd minute, 4th minute, 5th minute moments were recorded. Results: The groups were similar in terms of age, sex, body mass index (BMI), ASA score and Mallampati classification (p> 0.05). All hemodynamic parameters (HR, SAP, DAP, MAP) were statistically similar in basal values and TOF = 0, both in Group L and Group P.