Hindistan'ın Şanghay İşbirliği Örgütüne katılma nedenleri ve bu nedenlerin küresel faktörler bazında incelenmesi
Reasons for participation in India's Shanghai Cooperation Organization and these reasons investigation on global factors
- Tez No: 581874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hem Asya kıtasında hem de günümüz uluslararası toplumda adından ve faaliyetlerinden söz ettiren Şanghay İşbirliği Örgütü, 2001 yılında Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan tarafından kurulmuştur. Şanghay İşbirliği Örgütü, Haziran 2017 yılında gerçekleştirdiği zirvede Hindistan ve Pakistan'ın tam üyeliklerini kabul ederek üye sayısını sekize çıkarmıştır. Örgüt, tam üyelerine ek olarak gözlemci üyeleri ve diyalog partnerleri ile dünya siyasetinde önemli bir yere sahiptir. Başlangıçta sınır sorunlarına çözüm arayan örgüt zamanla yelpazesini genişletmiştir. Bölgesel sorunlara çözüm bulmak için attığı adımlarda özellikle güvenlik tehdidi olarak gördüğü terörizm, aşırıcılık ve ayrılıkçılık ile mücadelenin altını çizmiştir. Güvenlik boyutunun yanı sıra ekonomik, ticari, kültürel, eğitim ve teknoloji gibi alanlarında da işbirliğine önem veren örgüt, üye ülkelerinin çıkar ve beklentileri doğrultusunda birçok faaliyette bulunmuştur. Hindistan'ı bu üyeliğe iten nedenler incelendiğinde politik, güvenlik ve ekonomik faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Politik nedenlerin başında Hindistan, iki önemli rakibi olan Çin ve Pakistan ile aynı platformda buluşabilecektir. Güvenlik nedeninin altında yatan ise Keşmir Meselesi, Afganistan'daki istikrarsızlığın yayılması ve uyuşturucu kaçakçılığının bölgede yayılmasıdır. Son olarak ekonomik nedenler ise üye ülkeler ile ekonomik işbirliğini geliştirmek ve enerji ihtiyacını karşılamaktır.
Özet (Çeviri)
Shanghai Cooperation Organization, which is mentioned name and activities both in the Asian continent and in today's international society, was founded in 2001 by People's Republic of China, Russian Federation, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan and Uzbekistan. In June 2017, the Shanghai Cooperation Organization accepted the full membership of India and Pakistan and increased its membership to eight. In addition to its full members, the organization has an important place in world politics with its observer members and dialogue partners. Initially, the organization seeking solutions to border problems has expanded its range over time. The organization underlined the fight against terrorism, extremism and separatism, which it regards as a security threat, in its steps to address regional problems. In addition to the security dimension, the organization, which gives importance to cooperation in economic, commercial, cultural, education and technology fields, has carried out many activities in line with the interests and expectations of its member countries. Political, security and economic factors are seen to be effective when the reasons that lead India to this membership are examined. At the beginning of political reasons, India will be able to meet two major rivals, China and Pakistan on the same platform. The underlying reason for the security issue is Kashmir Issue, the spread of instability in Afghanistan and the spread of drug trafficking in the region. Finally, the economic reasons are to improve the economic cooperation with the member countries and to supply the energy requirement.