Farklı dental implant abutment materyallerine değişik simanların bağlanma dayanımının incelenmesi
Evaluation of the bonding strengths of different cements for different dental implant abutment materials
- Tez No: 522130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL HOLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Farklı Dental İmplant Abutment Materyallerine Değişik Simanların Bağlanma Dayanımının İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yüzey pürüzlendirme işlemi uygulanan farklı dental implant abutment materyallerine çeşitli simanların bağlanma dayanımının karşılaştırılmasıdır. Gerekçe: Çalışmamızda, Grade 4, Grade 5, zirkonyum materyallerinin her birinden 72 adet olmakla birlikte toplam 216 adet örnekle çalışılmıştır. Her 72 örnek içeren dental implant abutment materyali grubunda 24'er örnek içerecek şekilde pürüzlendirme, kumlama ve kontrol grubu olmak üzere üç yüzey işlemi uygulanmıştır. Yüzey işlemleri uygulandıktan sonra örneklerin SEM görüntüleri alınmıştır. Simantasyon öncesi çalışma modelleri bir kalıp aracılığıyla akril blok içerisine gömülmüş ve sonrasında ultrasonik temizleme işlemi uygulanmıştır. Hazırlanan kompozit örnekler 500 gr' lık sabit kuvvet altında bir düzenek aracılığıyla örneklere simante edilmiştir. Simantasyonun ardından, oda sıcaklığında 24 saat distile su içerisinde bekletilmiştir. Bağlanma dayanımının ölçülmesinde; örneklere kesme kuvveti deneyi uygulanmıştır. Test düzeneğine yerleştirilen örneklere kesme kuvveti başlık hızı 0,5 mm/dk olacak şekilde arayüzden uygulanmıştır ve ayrılmanın gerçekleştiği andaki Newton değeri yüzey alanına bölünerek MPa cinsinden kaydedilmiştir. İstatistiksel değerlendirme; veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelendi. Normallik koşulu sağlandıktan sonra materyal, yüzey işlemi ve siman faktörlerine göre bağlanma dayanımı üzerindeki etkileri univariate ANOVA ile incelendi. Analiz sonuçları ortalama ± standart sapma olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Bonding Strengths Of Different Cements For Different Dental Implant Abutment Materials Aim: The purpose of this study is to compare the bonding strengths of various cements on different dental implant abutment materials which were subjected to different surface treatment processes. Method: In our study, Grade 4, Grade 5 titanium materials and zirconium materials, 72 pieces of each, totally 216 samples were studied. Each abutment material group which consisted of 72 samples, were divided into three subgroups (24 samples each) according to used surface treatment techniques; roughing group, sand blasting group and non-treated group. After the surfaces of the samples were treated, scanning electron microscopic (SEM) views of abutment materials were obtained. Before luting, the abutment samples were embedded in acrylic blocks via using a mould and then the cleaning process was carried out with ultrasonic method. The prepared composite samples were cemented to surface treated abutment samples by a device which using 500 gr press force. After cementation, the samples were kept at room temperature, in distilled water for 24 hours. For bonding strength measurement, shear force test was applied to the samples. For the samples placed in the test set, the shear force was applied at the interface such that the head speed was 0.5 mm/minute, and the Newton value, which was obtained at the time of separation, was divided by surface area and was recorded in MPa. For statistical evaluation, obtained data were analysed by IBM SPSS V23 Programme. Normal distribution of the data was examined by Shapiro Wilk test. After the condition of normality was established, the effects on bond strength according to material, surface treatment and cementing factors were examined by univariate ANOVA test. Analysis results were presented as mean ± standard deviation.