Farklı abutment tasarımları ile kullanılan ekstraoral replika tekniğinin artık siman miktarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of extraoral replica technique used with different abutment designs on residual cement amount
- Tez No: 744119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı abutment tasarımları ile birlikte ekstraoral replika tekniği kullanımının implant üstü sabit protetik restorasyonlarda artık siman miktarı üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmada; tamamen kapalı, oklüzal ventli, oklüzal ve proksimal ventli olmak üzere 3 farklı abutment tasarımı kullanıldı. CAD/CAM sisteminde seramik bloğun millenmesiyle bir adet standart ekstraoral replika üretildi. Replika içeren ve içermeyen grup sayısı toplamda 6 adet olarak belirlendi (n=10). Her bir grupta uygulanacak simantasyon işlemleri için dual-cure rezin siman (Zenitcem Universal A2), ojenolsüz çinko oksit siman (Procem) ve polikarboksilat siman (Adhesor Carbofine) olmak üzere 3 farklı siman alt grubu tercih (n=10) oluşturuldu. Abutmentler, implant analoglarına tork anahtarı yardımı ile 25 N/cm tork kuvveti uygulanarak sabitlendi Toplam 180 adet örnek için direkt metal lazer sinterleme yöntemiyle (DMLS), krom-kobalttan üst yapılar üretildi. Simanların polimerizasyon işlemleri sırasında örnekler 50 N'luk sabit yük altında bekletildi. Tüm örneklerin simantasyon işlemleri tamamlandıktan 24 saat sonra, artık siman miktarlarının ölçümleri ve analiz işlemleri Mikro-BT cihazı (Skyscan 1275, Skyscan, Kontich, Belgium) ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of using different abutment designs and the use of extraoral replica technique on residual cement amount in fixed prosthetic restorations on implants. Materials-Methods: In the study; 3 different abutment designs were used as fully closed, occlusal vented, occlusal and proximal vented. A standard extraoral replica was produced by milling the ceramic block in the CAD/CAM system. The number of groups with and without replicas was determined as 6 in total (n=10). For the cementation procedures to be applied in each group, 3 different cement subgroups were preferred (n=10): dual-cure resin cement (Zenitcem Universal A2), eugenol-free zinc oxide cement (Procem) and polycarboxylate cement (Adhesor Carbofine). The abutments were fixed to the implant analogues by applying a torque of 25 N/cm with the help of a torque wrench. Superstructures of chrome-cobalt were produced by direct metal laser sintering method (DMLS) for 180 samples. During the polymerization process of the cements, the samples were kept under a constant load of 50 N. 24 hours after the cementation process of all samples was completed, the measurements of residual cement amounts and analysis were performed with a Micro-BT device (Skyscan 1275, Skyscan, Kontich, Belgium).