Claude Debussy, prelüdlerin analizi 'Birinci Defter'
Analysis of Claude Debussy Preludes Book One
- Tez No: 581898
- Danışmanlar: PROF. OYTUN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Fransız besteci Claude Debussy'nin birinci defter prelüdleri isimleri çerçevesinde değerlendirilerek ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir. İlk bölümde; Debussy'nin hayatından kesitler sunulmuş, yaşadığı dönemde Fransa'da ortaya çıkan empresyonizm akımı gözetilerek, bu akımın müziğine olan etkisi incelenmiştir. Bestecinin müzikal dilinin farklılığı prelüdler çerçevesinde açıklanmıştır. Tezin esas konusu olan ikinci bölümde ise prelüdler ayrıntılı bir şekilde ele alınarak yapısal anlamda masaya yatırılmış ve bestecinin bakış açısından değerlendirilerek, biçim açısından ne gibi özellikler içerdiği incelenmiştir. Bunun yanı sıra bu yapının armonik ve ritmik unsurlarla beraber ne şekilde empresyonist bir yazı biçimine dönüştüğü ve bu yazının kendine özgü stil özellikleri, yapılan analizlerle ortaya konarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the first book preludes of the French composer Claude Debussy have been thoroughly analysed by their names. In the first part; Debussy's life is presented and the effects of the impressionist trend which has arisen in France during his lifetime on his music are examined. The difference in the composer's musical language is explained by taking into account the preludes. In the second part of the thesis where the essence of the thesis lies; the preludes are handled in a detailed way in terms of structure and form. They are analysed from the perspective of the composer in order to understand what kind of features they possess with regards to form. Besides, the particular characteristics of this writing are stated with a focus on the analysis of how this structure is turned into an impessionist writing together with the harmonic and rythmic factors.