Dünyada ve Türkiye'de yetenek yönetimi uygulamaları: Bir model önerisi
Talent management practices in the world and in Turkey: A model proposal
  1. Tez No: 581897
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Örgütlerin maddi varlıklarının geçmiş dönemlere kıyasla önemini yitirdiği, buna karşın maddi olmayan varlıklarının öneminin arttığı günümüzde örgütlerin insan sermayeleri sürdürülebilir rekabet ve rekabet üstünlüğü konularında belirgin biçimde öne çıkmaktadır. Yetenekli çalışanlar artık her geçen gün daha da zorlaşan rekabet şartlarında farklılaşmayı sağlayan unsurlardır. Stratejik insan kaynakları yönetiminin bir uygulaması olarak ortaya çıkan yetenek yönetiminin gündemde yerini alması 1990'ların sonlarına dayanmaktadır. Bu bakımdan oldukça yeni bir uygulamadır. Yetenek yönetimi, yeni bir kavram olmasına karşın günümüzde örgütler büyük ölçüde öneminin farkına varmışlar ve insan kaynakları sistemlerini buna uygun hale getirmeye çalışmışlardır. Örgütler için yeteneğin artan önemine karşın henüz çok yeni olan yetenek yönetimi ile ilgili çalışmalar istenilen düzeyde değildir. Özellikle tezin ana ayağını oluşturan model önerisi noktasında nispeten sınırlı modellerin olduğu belirtilebilir. Bu tezde literatür taraması odağında insan kaynakları yönetiminin evrimi, yetenek yönetimi uygulamaları, dünyada ve Türkiye'de yetenek yönetimi yaklaşımları incelenmiştir. Yetenek yönetimi literatüründe yer alan modeller ışığında da bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions where the tangible assets of organizations have lost their importance and intangible assets have been more valuable compared to the previous periods, the human capital of the organizations has been prominent in terms of the sustainable competition and competitive advantage. Talented employees are one of the main factors helping to differentiate in competitive and increasingly challenging business environments. In the late 1990s, talent management, one of the contemporary concepts that emerged within the scope of strategic human resources management, was introduced into the existing literature. Even though it is a new concept, organizations have understood its importance and have tried to adapt their HR systems accordingly. Despite of the increasing importance of the concept of talent for organizations, there are lack of academic studies on talent management. In particular, there are relatively limited models at the point of model proposal that constitutes the main framework of the thesis. In this study; existing literature regarding the evolution of human resources management, talent management practices, talent management approaches in the world and in Turkey were reviewed and compiled. Then, in the light of the models in talent management literature, a model proposal is presented.