Üst düzey yöneticilerin stratejik anlamlandırmasına yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on strategic sensemaking of senior executives
- Tez No: 581913
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde değişimin hızı geçmiştekinden çok farklı şekilde hiç olmadığı kadar dinamik ve yıkıcıdır. Şirketlerin bu değişimi yakalaması, adapte olması ve doğurabileceği muazzam fırsatlardan yararlanabilmesi içinse üst düzey yöneticilerin biliş yapısı, karar kalitesi, cesareti ve buna yönelik akıllı stratejileri hayata geçirmesi insanlığın ve kurumların geleceği üzerinde hayati rol oynamaktadır. Bu araştırmada, son dönemde stratejik değişim üzerine yapılan çalışmalarda ağırlığı gün geçtikçe artan ve temel olarak belirsizliklerin anlamlandırılarak yapılandırılması olarak tanımlayabileceğimiz ''anlamlandırma'' kavramı strateji persfektifi üzerinden incelenmektedir. Şirketlerde stratejik karar verme üzerinde önemli rol oynayan üst düzey yöneticilerin kendilerine tahsis edilen stratejik rolleri nasıl etkiledikleri, gelecek üzerinde etkili olacak belirsizlikleri nasıl anlamlandırdıkları ve buna yönelik stratejileri nasıl inşa ettiklerine dair bir çerçeve sunulmaktadır. Aynı zamanda alan yazınında şirketlerdeki anlamlandırma süreçlerinin araştırılmasına dair boşluğa da bir katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak Türkiye'nin en büyük holding şirketlerinden birine bağlı olarak otomotiv sektöründe uluslarası ölçekte faaliyet gösteren şirkette stratejik karar verici pozisyonda rol oynayan 10 üst düzey yöneticiyle yüz yüze yapılan görüşmelerin betimsel bir yaklaşımla sistematik analizi sonucu elde edilen bulguların yorumlanmasına dayanmaktadır. Araştırma sonucunda ise şirketlerde karar verici pozisyonda görev yapan üst düzey yöneticilerin gelecek belirsizlikleri beş aşamada anlamlandırdığı ve bu sürecin kapsayıcı bir haritası ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our era, the velocity of change is dynamic and disruptive than ever before. Senior executive's cognitive structure, decision quality and the implementation of intelligent strategies play a vital role on the future of humanity and institutions for companies to follow, adapt this change and take advantage of the huge opportunities. In our research, the concept of sensemaking, which is increasingly important in the studies on strategic change and which can be defined as the structuring of the uncertainties, is analyzed through the strategy perspective. Research provides a framework for how senior executives who play an important role in strategic decision-making in companies, influence the strategic roles, how they make sense of the uncertainties, how they impact on the future and how they build strategies. At the same time, it is aimed to make a contribution to the gap in researching the sensemaking processes in companies. The study is based on the interpretation of the findings obtained by systematic analysis of interviews using a qualitative data analysis method. One of Turkey's largest holding company involved in strategic decision-making positions, depending on the scale of international companies operating in the automotive sector with 10 senior executives conducted face to face. As a result of the research, it was revealed an inclusive map of this process that the senior executives make sense on future uncertainties in five stages.