Tip 2 diyabetli hastalarda insüline başlama tutumları ölçeğinin türk toplumu için geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Insulin initiative attitudes of type 2 diabetes individuals turkish validity and reliability study
- Tez No: 581941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ALBAYRAK OKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Araştırma Tip 2 diyabetli hastalarda“İnsüline Başlama Tutumları Ölçeği Geçerlilik Ve Güvenirlik Çalışması”nı yapmak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Metodolojik olarak planlanan çalışma örnekleme alınma kriterlerine uygun 128 Tip 2 Diyabet hastası bireyin katılımı ile gerçekleştirildi. Veri toplamada bireyleri tanımlayacak“Birey Tanılama Formu”ve diyabete ilişkin tutumlarını değerlendiren“CH-ASIQ”ve paralel form olarak“İnsülin Tedavisi Tutum Ölçeği (ITAS)”kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi kapsamında yapı geçerliliği için Açımlayıcı Faktör Analizi ve Kaiser Meyer Olkin testi, Doğrulayıcı Faktör Analizi için, Pearson, Korelasyon katsayısı hesaplama, Gutmann, Split Half, Spearman, Cronbach Alfa katsayısı hesaplama yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmadaki katılımcıların yaş aralığı %14,1'i 41-50 yaş, %37,5'i 51-60 yaş ve %48,4'ü 61 yaş ve üzeri olduğu görülmektedir. Çalışmada Keiser-Meyer-Olkin testi sonucu 0,626 bulunmuştur. Faktör analizinde varyansın %69,48'ini açıklayan 4 faktör ortaya çıkmıştır. Doğrulayıcı Faktör analizinde (Structural Equation Modeling Results) p=0,000 bulunmuştur. Cronbach Alfa değeri ölçek toplamı için 0.756 bulunmuştur. Madde toplam korelasyon değerleri 0.253- 0.891 arasında değişmektedir. Sonuç: Ölçeğin Türk popülasyonu için geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Study was conducted to investigate the Turkish Validity and Reliability of Insulin Initiation Attitudes Scale of individuals with type 2 diabetes. Method: This methodologically planned study conducted with 128 Type 2 DM patients who met the sampling criteria. Data collected with using a personal information form to identify individuals diagnosed with diabetes and CH-ASIQ, which assessed their attitudes towards diabetes, and the form Insulin Therapy Attitude Scale paralel as a parallel form. For the statistical analysis of the data, construct validity, Exploratory Factor Analysis and Kaiser Meyer Olkin test, Confirmatory Factor Analysis, Pearson, Gutmann, Split Half, Spearman, Cronbach Alpha coefficient methods were used. It was statistically significant. It is seen that 14.1% of the participants were in the 41-50 age range, 37.5% were in the 51-60 age range, and 48.4% were 61 and over. According to Keiser-Meyer-Olkin test, the result found to be 0.626. According to the results of factor analysis, 4 factors have emerged which have Eigenvalues above 1 and explain 69.48% of the total variance. According to Confirmatory Factor Analysis, Structural Equation Modeling Results of the scale were found to be p = 0.000. According to Cronbach Alfa result 0.756. Conclusion: It observed that, there was a relationship between attitudes to having information about the treatment of diabetics and attitude, and there was a relationship between them. Effects of fear, pain on these findings were observed. The importance of education for positive attitude was determined. The importance of patients' attitudes towards insulin therapy should be emphasized for adaptation to the disease.