Role of combinational treatment with YK-4-279 and gemcitabine onepithelial mesenchymal transition in H1944 non- small lung cancer cell line
YK-4-279 ve gemsitabin ile kombinasyon tedavisininH1944 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattında epitel mezenkimal dönüşüme etkisi
  1. Tez No: 581954
  2. Yazar: GAMZE GİZİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akciğer kanseri, zayıf prognoz, geç tanı ve hücrelerin yüksek metastatik davranışı sonucu dünya çapında en yaygın ve hayati kanser türüdür. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, akciğer kanseri vakalarının percent85'ini oluşturur. Epitel Mezenkimal Dönüşüm (EMD) kanser gelişimi ve ilaç direncinde önemli bir mekanizmadır. Tedavilerin etkisini arttırmak amacıyla, iki veya daha fazla kemoterapötik ilacın kombinasyon terapisi gibi çeşitli stratejiler çalışılmıştır. Gemsitabin, hem tek bir ajan olarak hem de diğer terapötik ajanlarla kombinasyon halinde küçük olmayan akciğer kanseri de dahil olmak üzere birçok kanser türünün tedavisinde kullanılan bir pirimidin antimetabolittir. YK-4-279, tümör büyümesini, invazyonunu azaltarak ve apoptozu tetikleyerek protein-protein etkileşimlerinde rol oynayan küçük moleküllü bir inhibitördür. Bu çalışmada, YK-4-279 ve Gemsitabin ile kombinasyon tedavisinin H1944 küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattında EMD mekanizmasını engelleyebileceği hipotez edilmiştir.. Bu hipotezi test etmek için, YK-4-279 ve Gemsitabin'in H1944 hücre hattı üzerindeki sinerjistik etkisi belirlenmiştir. E-cadherin, Vimentin, ZEB1, Snail ve Slug gibi EMD genleri üzerinde YK-4-279 ve Gemsitabin'in H1944 hücre hattı üzerindeki sinerjistik etkisinin rolü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common and vital cancer type worldwide as a result of poor prognosis, late diagnosis and highly metastatic behavior of lung cancer cells. Non- small cell lung cancer comprises 85percent of lung cancer cases. Epithelial Mesenchymal Transition (EMT) is a crucial mechanism in cancer development and drug resistance. Several strategies have been studied to improve the efficiency of treatments such as combinational therapy of two or more chemotherapeutic drugs. Gemcitabine is a pyrimidine antimetabolite used for the treatment of many cancer types including non-small lung cancer both as a single agent and in combination with other therapeutic agents. YK-4-279 is a small molecule inhibitor that plays a role in protein-protein interactions by reducing tumor growth, invasion and triggering the apoptosis. In this study, it was hypothesized that combinational treatment with YK-4-279 and Gemcitabine may prevent EMT mechanism in H1944 non-small lung cancer cell line. In order to test this hypothesis, the synergistic effect of YK-4-279 and Gemcitabine on H1944 cell line was established. Role of a synergistic effect of YK-4-279 and Gemcitabine on H1944 cell line on EMT marker genes including E-cadherin, Vimentin, ZEB1, Snail and Slug were analyzed.