Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler derslerinde yer alan değerlerin öğretimine ilişkin görüşleri
Social studies teachers' views on teaching values in social studies courses
- Tez No: 581957
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler derslerinde yer alan değerlerin öğretimine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanmış betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma evrenini Kars ilinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma evreni geniş çaplı olduğundan örneklem alma yoluna gidilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kars ili sınırları içerisinde görev yapan ellisi kadın, yetmiş biri erkek olmak üzere toplam yüz yirmi bir sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan ve üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anketin ikinci bölümünde yer alan yirmi beş maddelik ölçekte faktör analizi sonucu üç faktörlü bir yapı ortaya çıktığı görülmüştür. Anketin güvenirliği için hesaplanan genel Cronbach's Alpha değeri 0,929 olarak bulunmuştur. Katılımcıların mülakat görüşmeleri sonucu elde edilen veriler frekans ve yüzde analizleri ile betimlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda cinsiyeti erkek olan öğretmenlerin değerlerin öğretimine ilişkin genel görüş düzeylerinin cinsiyeti kadın olan öğretmenlere göre daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Kıdemi 16 yıl ve üzerinde olan öğretmenlerin değerlerin öğretimine ilişkin genel görüş düzeylerinin, kıdemi 1-5 yıl arasında olan öğretmenlere göre daha yüksek seviyede olduğu; ilçe merkezinde yaşayan öğretmenlerin değerlerin öğretimine ilişkin genel görüş düzeylerinin il merkezinde yaşayan öğretmenlere göre daha yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler, değerleri öğrencilere kazandırmada kullandıkları yöntem ve teknikler arasında en çok tartışma yöntemini, en az ise gezi-gözlem yöntemini kullanmaktadır. Öğretmenlerin değerler eğitiminde en çok yer verilmesini istedikleri değerin vatanseverlik, en az yer verilmesini istedikleri değerin ise estetik olduğu; değerler eğitiminde en çok kullanılan materyallerin akıllı tahta, en az kullanılan materyalin ise gerçek yaşanmış problemler olduğu ve öğretmenlerin değerleri öğrencilere kazandırırken en çok ailelerin tutumlarından dolayı zorluk yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which is prepared to determine the opinions of social studies teachers about the teaching of values in social studies courses. The study population consists of teachers working in Kars. As the study universe was large, a sampling was made. The study group of the study consisted of 121 social studies teachers (50 female, 71 male) working in the province of Kars in 2017-2018 academic year. As a data collection tool, a three-part questionnaire was prepared by the researcher. In the second part of the questionnaire, a factor of 3 was found as a result of factor analysis on a 25-item scale. The overall Cronbach's Alpha value calculated for the reliability of the questionnaire was found as 0.929. The data obtained from the interview interviews of the participants were described with frequency and percentage analysis. As a result of the research; It was determined that the general views of the teachers whose gender were male were lower than those of the female teachers. It has been determined that general level of teachers' opinion on teaching of general values, which has a seniority of 16 years and above, is higher than teachers with seniority between 1-5 years. The level of general opinion of the teachers living in the district center on the teaching of values is higher than the teachers living in the city center. Among the methods and techniques used by the teachers to gain the values of students, the most used method of discussion, while the least they use the method of exploration-observation; The value they want to be included in the values education is the patriotism and the value they want to be the least place is aesthetic. It is determined that the most used materials are smart board and the least used material are real experienced problems. While teachers gave the values to the students, it was determined that they had difficulty due to the attitudes of the families.