Anormal invaziv plasenta olgularında konservatif cerrahi yapılan hastalar ile sezeryan histerektomi yapılan hastaların maternal sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of maternal outcomes of patients undergoi̇ng conservati̇ve surgery and sezeryan hysterectomy i̇n abnormally invasive placenta cases
- Tez No: 581972
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızda anormal invaziv plasenta nedeniyle operasyona alınan hastalarda histerektomi yapılan ve uterus koruyucu cerrahi yapılan hastaların hemoglobin sonuçları, yapılan kan transfüzyonları ve hastanede hospitalizasyon süreleri bakımından değerlendirilerek, anormal invaziv plasenta olgularında standart tedavi olan histerektomi yerine uterus koruyucu cerrahinin de hastalara uygulanabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2011-Mayıs 2019 tarihleri arasında, kliniğimizde anormal invaziv plasenta nedeni ile tedavi gören 45 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 15 tanesine sezeryan histerektomi uygulanırken 30 hastaya konservatif cerrahi uygulandı.Konservatif cerrahi planlanıp histerektomiye geçilen hastalar ve dosya verilerinde eksiklik bulunan hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, jinekolojik ve obstetrik öyküleri,labaratuar parametreleri, yapılan kan transfüzyonları ,hospitalizasyon süreleri incelendi ve değerlendirildi. Veriler hastane elektronik arşiv veri tabanı kullanılarak temin edildi. Bulgular:Konservatif cerrahi uygulan hastalarda sezeryan histerektomi yapılanlara göre daha az kanama miktarı görülmüş ve daha az hastanede yatış süresi izlenmiştir. Sonuç:Plasenta invazyon anomalisi vakaları için standart tedavi yöntemi sezaryan histerektomi de olsa fertilite isteği olan hastalar için cerrahi zorluklara rağmen konservatif (uterus koruyucu)cerrahi uygulanabilir gibi görünmektedir.Bu nedenle plasenta invazyon anomalilerinin cerrahi tedavisi kişiselleştirilmelidir. Günümüzde uterus koruyucu cerrahi için yapılan çalışmalar şu an için yeterli sayıda değildir ve bu alanda daha kesin yorumlar yapabilmek için bu konuda yapılmış yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In our study, we evaluated the hemoglobin results of patients who underwent hysterectomy in patients who underwent surgery due to abnormal invasive placenta and the blood transfusions and hospitalization times in the hospital. With these results, we aimed to evaluate the feasibility of uterine sparing surgery in patients with abnormal invasive placenta instead of hysterectomy. Methods: Between January 2011 and May 2019, 45 patients who were treated for abnormal invasive placenta in our clinic were included in our study. While caesarean hysterectomy was performed in 15 of these patients, 30 patients underwent conservative surgery. Patients who had undergone conservative surgery and underwent hysterectomy and patients with deficiency in file data were not included in our study. Demographic data, gynecological and obstetric history, laboratory parameters, blood transfusions, hospitalization times were evaluated and evaluated. The data were obtained using the hospital electronic archive database. Findings: Patients who underwent conservative surgery had less bleeding compared to cesarean hysterectomy and less hospitality. Results: Although the standard treatment method cesarean hysterectomy for cases of placenta invasion anomaly, conservative (uterine preservative) surgery seems to be feasible for patients with a desire for fertility. Therefore, surgical treatment of placental invasion anomalies should be personalized. Currently, studies for uterine sparing surgery are not sufficient for the time being and new studies are needed to make more accurate interpretations in this area.