Farelerde ehrlich asit solid tümöründe hypericum perforatum'un karaciğer dokusu adenozin deaminaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effects of hypericum perforatum on liver tissue adenosine deaminase, superoxide dismutase, glutathione peroxidase and catalase enzyme activities in ehrlich acid solid tumor in mice
  1. Tez No: 581978
  2. Yazar: SAADET NUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU MENEKŞE BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalarda ciddi yan etkiler meydana getirmektedir. Bu sebeple kanseri tedavisinde kullanılabilecek, yan etkileri olmayan bitkisel kaynaklı ilaçların geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Organizmada oksidan ve antioksidan dengenin korunmasında GPx, SOD ve CAT başlıca antioksidan enzimlerdir. Meme kanserinde karsinojenik süreç ve bazı enzimlerin aktivasyonu arasında önemli bir ilişki olduğu, kanser doku ve hücrelerinde ise ADA aktivitesinin artabileceği ya da azalabileceği bildirilmiştir. Antioksidanların kanserden koruyu etkinliği birçok çalışmada bildirilmiştir. Bu çalışmada ise kanser tedavisinde kullanımları antioksidan etkileri bilinen H. Perforatum'un sulu ekstratının meme kanseri oluşturulan farelerde, karaciğer dokusu antioksidan ve ADA enzim aktiviteleri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada deney hayvanları, sağlıklı kontrol grubu (Grup 1, n=8), kanserli kontrol grubu (Grup 2, n=9 ), düşük doz H. Perforatum (grup 3, n=8), yüksek doz H. Perforatum (grup 4, n=11) ve Doksorubisin (Grup 5, n=12) uygulanan gruplar olmak üzere beş gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Drugs used in cancer treatment have serious side effects in patients. For this reason, studies are being carried out on the development of herbal based drugs that can be used in the treatment of cancer without side effects. GPx, SOD and CAT are the major antioxidant enzymes, in the protection of oxidant and antioxidant balance in the organism. It has been reported that there is an important relationship between carcinogenic process and activation of some enzymes in breast cancer and ADA activity may increase or decrease in cancer tissues and cells. The aim of this study is to investigate the effects of aqueous extract of H. perforatum on liver tissue antioxidant and ADA enzyme activities in breast cancer-induced mice. In the study, mice divided into five groups; healthy control group (Group 1, n = 8), cancer control group (Group 2, n = 9), low-dose H. Perforatum (group 3, n = 8), high-dose H. Perforatum (group 4), n = 11) and doxorubicin (Group 5, n = 12).