Katı ehrlich ascites tümörünün büyüme kinetiği
Growth kinetics of ehrlich ascites tumor
  1. Tez No: 97954
  2. Yazar: GÜLFİLİZ EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYHAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET 'Katı Ehrlich Ascites Tümörünün Büyüme Kinetiği' Elde edilişinden bugüne kadar birçok araştırmaya konu olan Ehrlich ascites tümörü (EAT)'nün katı formu ile yapılan sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bunlar, büyüme kinetikleri, kimyasal madde ve bazı ilaçların etkileri ile immünolojik özelliklerin incelendiği çalışmalardır. Bu araştırmada, katı Ehrlich hücrelerinin büyüme kinetiklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, 3x1 06 EAT hücresi farelerin deri altına enjekte edilerek katı Ehrlich tümörü oluşturulmuştur. Tümörün transplantasyonundan sonraki dördüncü, altıncı, sekizinci, onuncu ve ondördüncü günlerde farelerde oluşan tümör kitleleri çıkarılarak, tümör ağırlıkları, işaretlenme indeksi ve mitoz indeksi tespit edilmiştir. Deney gruplarından elde edilen sonuçlara göre, katı Ehrlich tümörünün büyüme kinetiği parametreleri saptanmıştır. Buna göre, katı Ehrlich tümörü altıncı güne kadar eksponansiyel olarak büyümekte, altıncı günden sonra ise plato fazına ulaşmaktadır. Sonuç olarak, katı Ehrlich ascites tümöründe büyüme eksponansiyel ve plato fazı olmak üzere iki fazda meydana gelmekte ve katı Ehrlich tümörü sıvı forma oranla daha erken plato fazına girmektedir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Growth Kinetics of Solid Ehriich Ascites Tumor ”There has been a limited number of researches made regarding the solid form of Ehriich acites tumor (EAT) since it has been found. These studies concern the growth kinetics, the effects of some chemicals and drugs, and the immunological characteristics of this tumor. The purpose of this study is to investigate the cell growth kinetics of solid Ehriich tumor. The solid tumors used in the present study were obtained by subcutaneous implantation of 3xl06 EAT cells to mice. On the 4th, 6th, 8th, 10th and 14lh days following the implantation of tumor cells, the tumors were dissected and the tumor weights, the labelling and the mitotic indices were examined. According to the results obtained from the experimental groups, the parameters of the growth kinetics of solid Ehriich tumor were determined. Thus, it is found that the solid EAT grows exponentially until the 6,h day, and after the 6n day it reaches the plateau phase. As a result, two phases were found during the growth of the solid EAT: the exponential and the plateau phases, and the solid tumor reached the plateau phase earlier than the ascites tumor. VI