Risk assessment of gördes nickel-cobalt process plant
Gördes nikel kobalt proses tesisinde yapılan risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 581987
  2. Yazar: ELİF TORUN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yüksek basınçlı asit liçi (YBAL) proses tesisi çoğunlukla düşük tenörlü laterit cevherler için kullanılan bir yöntemdir. Bu proses tesisi, doğası gereği karışık bir çalışma sistemine sahip olduğu için ciddi iş kazalarına sebep olabilir. Proseste yaşanan bazı arızalar, insan hayatı, toplum, çevre ve ekonomi üzerinde geri döndürülemez, yıkıcı etkilere yol açmaktadır. Tehlike tanımlaması, risk değerlendirme çalışması için ön önemli adımlardan biridir. Bu nedenle, tehlike ve risklerin araştırılıp, oluşma ihtimalini azaltmak ve bu tip ciddi kazaları önlemek firma ve toplum için çok önemlidir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında Gördes Nikel-Kobalt cevher hazırlama tesisinin risk değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma, proses tesisindeki potansiyel tehlike ve risklerin araştırılması ve sonucunda risk değerlendirme yapılmasını amaçlamaktadır. Bu risk değerlendirmesi, tesisin risk değerlendirme planları ve risk yönetim stratejilerini geliştirmeye katkı sağlayacaktır. Öncelikle, sistemin çalışma prensibi üzerine araştırma yapılacak, ünitelerde oluşabilecek tehlikelerin belirlenmesi, tehlikelerden kaynaklanan sonuçların mühendislik hükümlerine ve önceki çalışmalara dayanarak olasılık ve şiddetinin tahmin edilmesi ve riskin kabul edilebilirliğine karar verilmesi, riski ortadan kaldırmak ya da azaltmak için önlem ve tavsiyeleri planlamak için çalışma yapılmıştır. Ayrıca, 2014-2018 yılları arasında gerçekleşen kazalarda üretim bölgesi, meslek ve çalışma saatleri gibi parametreler incelenerek dikkat edilmesi gereken konular saptanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, YBAL bölgesinin doğası gereği en riskli bölge olduğu ve tesisteki kabul edilemez derecedeki risklerin, seviye, akış, basınç, sıcaklık takip sistemi, kontrol vanası, tali güvenlik bariyeri, kilitleme sistemi, yedek pompa, seviye alarmı gibi önlemlerle azaltılabileceği sonucu çıkmıştır. Kaza istatistiklerine göre, neredeyse tüm kazaların eğitim, iş güvenliği kültürünün geliştirilmesi ve idari düzenlemeler ile önlenebileceği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, işçi sağlığı ve iş güvenliği yönetim sisteminin çevresel ve finansal olarak bütünleşmesi ve tüm sistemin sürdürülebilir hale gelmesine katkı sağlayabilir. Bu çalışma alanı, Türkiye'de tek olduğundan ileride kurulması planlanan benzer tesisler için emsal teşkil edebilir. Ayrıca, tesisteki iş kazalarının incelenmesi riskli bölge ve durumların üzerine yoğunlaşılarak; uygun kaza önleme teknikleri ve eğitimlerle iş kazalarının önlenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
High pressure acid leach (HPAL) is commonly utilized hydrometallurgical process for low grade laterites for the extraction of nickel and cobalt. The plant malfunctions bring about catastrophic accidents that prove the irreversible effects on human life, society, environment and economy. Identification of hazards is one of most important study for the risk assessment. Thus, investigating and reducing the probability of hazards and risks and inhibition of such accidents is very crucial for community and firms. In this study, the risk assessment of the Gördes Nickel–Cobalt process plant was performed. The plant is a huge construction and has complex working mechanism intrinsically can result in serious work accidents. This study was aimed at investigating the possible hazards and risks to construct risk assessment to contribute to develop risk assessment plans and risk management strategies for the plant operations and mine site. Firstly, system's working principle was searched. Determination of possible hazards at units, estimation probability and severity of results caused by hazards and decision making of acceptable risk levels, elimination of risk or planning actions for decreasing the risk in terms of suitable safeguards and recommendations based on engineering judgement and previous data was done. In addition, accident data of five years (2014-2018) was investigated in order to determine the critical nodes of process plant, jobs, working hours etc. As a result of the present study, the most risky area is HPAL that employees had accident mostly at HPAL area by 10.65 percent due to the unacceptable level of risk inherent in its operation. Unacceptable level of risk in the process plant can be decreased by level, flow, pressure, temperature monitoring, control valve, secondary containment, interlock system, spare pump, level alarm etc. Accident statistics shows that the almost all accidents can be prevented by proper training, development of safety culture and administrative arrangement. This study can contribute to the integration of the occupational health and safety management system with quality, environmental, financial management systems, and sustainability of the whole system. This process plant has been unique for Turkey, thereby risk assessment's analysis may be a reference for similar plants to be constructed in future. In addition, accident analysis of the process plant can help to focus on risky working areas and conditions, thus the accident prevention techniques and appropriate trainings can be developed in terms of the results of the analyses.