Yüksek dereceli fırınların PLC ile kontrolü
The Control of high temperature furnaces with PLC
- Tez No: 58203
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA BARKANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Yüksek Dereceli Fırınları PLC ile Kontrolü RAİF GÜNDÜZ Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrîk-EIektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. ATİLA BARKANA Teknolojik gelişmelerle birlikte gelişen bilgisayar sistemleri, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Özellikle endüstri alanında bilgisayar destekli sistemleri kullanmak artık zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, PLC (Programlanabilen lojik kontrolcüler) adı verilen, bugün endüstrinin her dalında ve hemen hemen kontrol gereken her yerde kullanılabilen sistemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada da, endüstri de çokça kullanılan yüksek dereceli fırınlardan kamara tipi bir fırın ve SD2MENS firmasının SIMATTC S5-115U PLC sistemi ile fırının kontrolü tasarlanmıştır. Birinci bölümde genel olarak PLC 1er ve yüksek dereceli fırınlar hakkında bilgi verilmiş, ardından ikinci bölümde kamara tipi fırınlardan bahsedilmiş ve tezde kontrol edilecek fırının çalışma prensipleri incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde fırında kullanılan elemanların tanıtımı ve fırın kontrol panosu yer almıştır. Fırının elektrik projesi, programa geçiş olarak kabul edilebilecek olan röle merdiven diyagramı ve giriş/çıkış bağlantı diyagramları üçüncü bölümde gösterilmiştir. Son bölümde fırını kontrol eden program, merdiven diyagramı ve komut listesi şeklinde SIEMENS PLC alesi için geliştirilmiş olan STEP 5 dilinde yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis The Control of High Temperature Furnaces With PLC RAİF GÜNDÜZ Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical and Electronical Engineering Program Supervisor: Prof. Dr. ATİLA BARKANA The computer systems which is developed along with the technological developments are an important part of our lives. Especially in industrial, the use of computer supported systems is unavoidable. For this reason Programmable Logic Control (PLC) systems are developed, and these systems are used in many sectors of industry. In this study, a high degree furnace called chamber furnace and its control is planned with SIEMENS SIMATIC S5-115U PLC. In the first chapter some general information about PLC and high degree furnaces, is gives in the second chapter, chamber furnaces and operation principles of the furnace to be used in this study are explained. Also, in this part, elements that are used in the furnace and the control board are introduced. The electrical project of furnace,relay ladder diagram which can be used to programme and input/output connection diagrams are introduced in the third chapter. In the last chapter, the programme that controls the furnace, ladder diagram and instruction list are written in STEP 5 language which is developed for SIEMENS PLC family.