State of exception: Excluded Struma ship as a camp
Olağanüstü hal: Dışlanmış Struma gemisinin kamp hali
- Tez No: 582038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Politik ve hukuksal alanlarda bir düşünür olan Giorgio Agamben'in geliştirdiği 'kutsal insan' kavramı Struma yolcularının durumunu açıklayabilmek için kullanılabilir. Romanyalı Yahudi yolcular – ki onlar Türk vatandaşı olmayan 'kutsal insan'lardı – vaat edilen topraklara yaptıkları transit yolculukta Türkiye sularında mahsur kaldılar. 1940'ların atmosferinde tüm temel ellerinden alındı. Böylelikle Struma gemisi yasanın askıya alındığı, hukuksuz bir mekân haline geldi. Yasanın askıya alındığı bir mekân da bu düşünme pratiği içerisinde bir kamp olarak değerlendirilebilir. Bu tez, olağanüstü halin kutsal zamanlarında, egemenliğin limitsiz gücünün muğlak kamplar yaratabileceğini (gemilerin barakalar olarak varsayılabileceğini) tasvir etmeye çalışmaktadır. Giorgio Agamben'in tartışmalı argümanları bu kapsamda daha derine inerek araştırmayı sağlamıştır. Agamben'in 'olağanüstü hâl' kavramı birden fazla fenomenle kesişmektedir. Bunlar arasında; Foucault, biyopolitika, Türk azınlık politikaları, Struma olayı ve kamp kavramı bulunmaktadır. Tezimin nihai hedefi şimdiye kadar söylenenlerin ötesine gitmektir. Daha da ötesinde, Struma'nın görünmeyen mültecileri Auschwitz'deki Yahudi tutuklular haline gelmiştir argümanını savunmaktayım. ANAHTAR KELİMELER: Agamben, Struma, Kamp, Olağanüstü Hal, Türkiye Azınlık Politikaları, Çıplak Hayat, Egemenlik, Yahudiler, Biyopolitika
Özet (Çeviri)
Giorgio Agamben who is considered to be a political and legal thinker introduced the theory of 'homo sacer,' which can be used to identify the on-hold situation of Struma Passengers. Non-citizen (homo sacer) Romanian Jewish Passengers in transit to the Promised Land (Palestine) were kept on the Turkish Sea during the 1940s when all institutions were banned to protect their fundamental rights. Eventually, the ship of Struma became a place outside of law, i.e. a place where law is suspended. Such a place can be considered to be a camp within the scope of a practice of thought that follows Agamben. This thesis tries to understand how the unlimited power of sovereignty creates ambiguous camps (ship as a barrack) at the sacred times of the state of exception. The controversial arguments by Giorgio Agamben allow to delve deeper in his context. In this work, Agamben's 'state of exception' coincides with several phenomena including bio politics, Turkish minority politics, the case of Struma and the notion of a camp. My thesis' ultimate aim is to go beyond what has been said to us so far, and, furthermore, to provide an argument to the effect that the unseen refugees from Struma ship became what Jewish prisoners were in Auschwitz. KEYWORDS: Agamben, Struma, Camp, State of Exception, Turkish Minority Politics, Bare Life, Sovereignty, Jews, Biopolitics.