Modern Ortodoks Yahudilik
Modern Orthodox Judaism
  1. Tez No: 582047
  2. Yazar: HÜSEYİN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SEYFELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tez çalışmasının konusu“Modern Ortodoks Yahudilik”tir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında, tez araştırmasının konusu, sınırları, amacı ve önemi anlatılmıştır. Birinci bölümde,“Modern Ortodoks Yahudiliğin Tarihçesi”işlenmiştir. Ayrıca tarihsel süreçte, ilk dönemden modern döneme kadar Yahudi mezhepleri ele alınmıştır. İkinci bölümde,“Modern Ortodoks Yahudilikte İnançlar”ele alınmıştır. Son bölümde ise,“Modern Ortodoks Yahudilikte Uygulamalar”işlenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın amacı önce inanç ve uygulamalarıyla Modern Ortodoks Yahudiliği ortaya koyarak diğer mezheplerden ayrılan özelliklerini, ana hedef olarak ise Yahudiliğin ana çizgisini oluşturduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada Modern Ortodoks Yahudiliğin ilk dönemde Ferisilik, Ortaçağ döneminde ise Rabbani Yahudilik mezhebiyle geleneksel Yahudilik anlayışını benimsemesi açısından birçok alanda benzerlik gösterdiğini ve günümüzde Modern Ortodoks mezhebi adını aldığı tespit edilen noktalardandır. Modern Ortodoks Yahudiliğin inanç ve uygulama hususunda diğer Yahudi mezheplerine oranla çok az değişiklik gösterdiği ve geleneksel Yahudilik çizgisini koruduğu görülmüştür. Ayrıca Modern Ortodoks Yahudiliğin modern zamana ayak uydurmak için temel sayılmayacak noktalarda esneklik gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of our thesis work is“Modern Orthodox Judaism”. The input of our work consists of three parts and the result parts. In the introductory section, research topics, boundaries, purpose and importance are explained. In the first part,“History of Modern Orthodox Judaism”was written. Also in the historical process, Jewish denominations have been dealt with from the first period to the modern turn. In the second part, the“Beliefs in Modern Orthodox Judaism”is dealt with. In the last part,“Applications in Modern Orthodox Judaism”have been processed. In the conclusion section, of the study was made a general evaluation. The aim of the study is to first reveal the characteristics of Modern Orthodox Judaism by separating it from other denominations with its beliefs and practices, and to show that it is the main line of Judaism as its main objective. In this study, Modern Orthodox Judaism in the first period of the Pharisee, Medieval Judaism in the Medieval period, the adoption of the traditional Judaism understanding in terms of adoption of many areas in terms of similarity and modern Orthodox sect identified is one of the points today. Modern Orthodox Jews have shown little change in coordination and practice in comparison to other Jewish denominations and have maintained a traditional Jewish line. It has also been observed that Modern Orthodox Jewry has shown flexibility in places where it is not essential to keep pace with modern times. In this study, Modern Orthodox Judaism in the first period of the Pharisee, Medieval Judaism in the Medieval period, the adoption of the traditional Judaism understanding in terms of adoption of many areas in terms of similarity and modern Orthodox sect identified is one of the points today. Modern Orthodox Jews have shown little change in coordination and practice in comparison to other Jewish denominations and have maintained a traditional Jewish line. It has also been observed that Modern Orthodox Jewry has shown flexibility in places where it is not essential to keep pace with modern times.