Samson Raphael Hirsch ve modern ortodoks yahudiliğin doğuşu
Samson Raphael Hirsch and the emergence of modern orthodox judaism
- Tez No: 889485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında on dokuzuncu yüzyıl Yahudi düşünürlerinden Samson Raphael Hirsch'in kurucusu olduğu Modern Ortodoks Yahudilik mezhebinin doğuşu ve gelişiminin Yahudilik tarihindeki yeri incelenmektedir. Almanya'da doğan ve Yahudiliğin geleneksel değerlerini modern dünyayla sentezlemeye çalışan bu mezhep, dinî ve kültürel anlamda bir yeniden yorumlamayı temsil etmektedir. Çalışma, Hirsch'in Tora im Dereh Erets merkezli yaklaşımını detaylı bir şekilde inceleyerek, onun modern dünya ile uyumlu bir Yahudi geleneği oluşturma çabasını ele almıştır. Modern Ortodoks Yahudilik mezhebinin dinî eğitim ve seküler dünya ile ilişkileri konusunda gösterdiği uyuma dikkat çekerken aynı zamanda büyük oranda geleneksel Yahudilik çizgisini muhafaza ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the emergence and progression of the Modern Orthodox Judaism movement, established by the nineteenth-century Jewish thinker Samson Raphael Hirsch, within the annals of Jewish history. Emerging in Germany and endeavoring to integrate traditional Jewish values with the modern world, this movement signifies a profound re-interpretation within both religious and cultural dimensions. The study meticulously examines Hirsch's Torah im Derech Eretz ideology, scrutinizing his attempt to forge a Jewish tradition in harmony with the modern era. Modern Orthodox Judaism is distinguished for aligning religious education with secular world engagements while substantially upholding the tenets of traditional Judaism.