Consumer adoption of Bitcoin in e-commerce
E-ticarette Bitcoin kullanımının tüketiciler tarafından benimsenmesi
  1. Tez No: 582050
  2. Yazar: SERHAT SERHATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Maliye, Science and Technology, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bitcoin son yıllarda finansal sistemimize yıkıcı bir inovasyon getirdi. Birçok kişi tarafından bir yatırım aracı olarak değerlendirilirken, bir ödeme aracı olarak benimsenmesi özellikle e-ticarette oldukça sınırlı kaldı. Bununla beraber birçok e-ticaret sitesi de Bitcoin'i ödeme aracı olarak kullanmayı göz önünde bulunduruyor veya deniyor. Bu tezde yapılan içerik analizi Bitcoin üzerinde yapılan araştırma trendlerini belirleyerek hangi alanların halen keşfedilme ihtiyacı olduğunu ortaya koymuş olsa da akademik literatürde kripto para benimsenmesindeki algılanan fayda ve riskler hakkındaki kaynakların oldukça az olduğunu göstermiştir. Hatta e-ticaret özelinde hiç kaynak bulunmamaktadır. Bu boşluğu doldurmak için, bu tez çalışmasında e-ticarette Bitcoin kullanımının tüketiciler tarafından benimsenmesinin önündeki faktörlerin yeniliklerin yaygınlaşması teorisi kullanılarak keşfedilmesi amaçlanmıştır. Teori, algılanan güvenlik, aynı anda her yerde bulunma, finansal ve hukuksal risk değişkenleri ile zenginleştirilmiştir. Çevrimiçi bir araştırma anketi yapılarak kolayda örnekleme yöntemiyle 208 kişiden yanıt toplanmıştır. Toplanan yanıtlar frekans, çapraz tablo, güvenilirlik, faktör ve kısmi en küçük kareler yöntemleriyle analiz edilmiştir. Sonuçlar göreceli üstünlük, geriye uyumluluk ve algılanan güvenlik faktörlerinin benimsenme üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Buna ek olarak aynı anda her yerde bulunma ve denene bilirlik faktörlerinin algılanan güvenliği açıkladığı görülmüştür. Tez çalışmasının bitiminde yöneticilerin kripto para ödemelerinin müşteri deneyimlerini nasıl tasarlamaları gerektiği yönünde tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bitcoin has recently brought disruptive innovation into the financial system. While it is considered as an investment instrument by many, its adoption as a payment mechanism particularly in e-commerce has been scarce. Nevertheless, many e-commerce sites are considering or experimenting with it as a payment mechanism. However, the content analysis made in this thesis to identify trends and research gaps in this field shows that academic literature on the perceived benefits and risks of cryptocurrency adoption is limited. In fact, there is no prior study about cryptocurrency adoption in e-commerce payments. Accordingly, this thesis aims to explore cryptocurrency adoption in the e-commerce context to fill this gap. The cryptocurrency adoption in the e-commerce context is explored through the diffusion of innovation theory, which is expanded with perceived security, ubiquity, financial risk, and the legal risk constructs. Data is collected from 208 respondents via an online survey with convenience sampling. Frequency, crosstab, reliability, confirmatory factor analyses and partial least square estimations were conducted over the data. The results show that relative advantage, compatibility, and perceived security significantly explain cryptocurrency adoption in e-commerce. In addition to that, ubiquity and trialability were significant predictors of perceived security. Finally, managerial implications are discussed for designing customer experience in cryptocurrency payments.