Konaklama işletmelerinde kriz yönetimi: Bodrum'daki beş yıldızlı otellere yönelik bir uygulama
Crisis management in hospitality industry: An application in five star hotels in Bodrum
- Tez No: 582051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kriz, genellikle önceden sezilemeyen ve beklenmeyen, hızlı ve acele bir şekilde cevap verilmesi gereken, işletmenin anlama ve uyum sistemini yetersiz hale getirerek mevcut değerleri, amaçları ve varsayımları tehdit eden gerilim durumu olarak tanımlanabilmektedir. Krizler ülkeler başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz şekilde etkilemektedir. Kriz kavramı son dönemlerde giderek önem kazanmakta ve akademik çalışmalarda da kendini göstermektedir. Bunun sebepleri ise krizin karmaşık yapısı, genellikle aniden ortaya çıkması ve sonuçlarının birçok sektörü olumsuz etkilemesidir. Kriz işletmelerde belirsizlik durumu riski yaratmakta, risk de krizi tetiklemektedir. Özellikle turizm sektörü içerisinde yer alan konaklama işletmeleri krizlere karşı son derece duyarlıdır ve krizin olumsuz sonuçları konaklama işletmelerini etkilemektedir. Bu sebeple bu araştırmada kriz kavramı işletmeler açısından ele alınarak konaklama işletmelerinde yaşanan krizlerin neden ve sonuçları, kriz türleri ve konaklama işletmeleri yöneticilerinin krizlere kriz yönetim süreçleri ele alınarak çözüm süreçleri açıklanmaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak kriz kavramı ve işletmelerdeki kriz yönetim sürecinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde konaklama işletmelerinde kriz yönetimine değinilmiştir. Son bölümde ise Muğla'nın Bodrum ilçesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı konaklama işletmelerinin yöneticilerinin krizlere yönelik yaklaşımlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis can be defined as a situation of tension that threatens the existing values, objectives and assumptions by making the system's comprehension and adaptation system insufficient, which is generally unpredictable and unexpected, needs to be responded quickly and hastily. Crises adversely affect many sectors, especially countries. The concept of crisis is gaining importance in recent times and it is manifested in academic studies. The reasons for this are the complex nature of the crisis, the sudden appearance of the crisis and the negative effects of many sectors. Crisis creates a risk of uncertainty in enterprises and risk triggers the crisis. In particular, accommodation companies in the tourism sector are very sensitive to the crises and the negative consequences of the crisis affect the accommodation businesses. For this reason, in this research, the concept of crisis is discussed in terms of enterprises, the reasons and consequences of the crises in the accommodation establishments, the types of crises and the crisis management processes of crisis management processes of the managers of the accommodation enterprises are discussed. The study consists of three main parts. In the first chapter, the concept of crisis and crisis management process in enterprises are mentioned. In the second part, crisis management is mentioned in accommodation enterprises. In the last chapter, the research conducted in order to determine the approaches of the managers of the five star hotels operating in the Bodrum district of Muğla to the crises is included.