Firm size, volatility and labor market thickness
Firma büyüklüğü, oynaklık ve işgücü piyasası kalınlığı
- Tez No: 582056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, iş gücü piyasası kalınlığı ile satışların oynaklığı arasındaki ilişkiyi inceliyorum. Marshall, sınai organizasyonun üretkenliği arttırarak, kalın iş pazarlarını ortaya çıkardığını öne sürmüştür. Ekonomi İlkeleri'nde (1890) Marshall, ekonomik yoğunlaşmanın, verimliliği, büyümeyi, inovasyonu ve şoklara maruz kalmayı olumlu bir şekilde nasıl etkilediğini açıklıyor. 18 ülke için firma düzeyinde bir panel verisini kullanarak, yeni bir firma etkinliği boyutunu, yani satış dalgalanmasını test ediyorum ve bunu endüstri ve/veya genel ekonomik konsantrasyonla ilişkilendiriyorum. Testler sonucunda satışların değişkenliği ile hem istihdam düzeyi hem de bir bölgedeki istihdamın payı arasında negatif bir ilişki olduğunu buldum. Aynı sektörde bulunan firmalar için, belirli bir bölgedeki firmaların o bölgedeki istihdamlarının payının azalmasıyla; bu firmalar için oynaklık artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I investigate the relationship between labor market thickness and volatility of sales. Marshall suggests that thick markets occur since industrial organization increases productivity. In Principles of Economics (1890), Marshall explains how economic concentration positively effects productivity, growth, innovation and exposure to shocks. Using a firm-level panel data for 18 countries, I test a new dimension of firm effectiveness, namely sales volatility, and relate it to industry and/or overall economic concentration. In the results of tests, I find that there is a negative relationship between the volatility of sales and both employment level and the share of employment in a region, separately. For the firms which are in same sector, in a given region, as the share of the firms' employment in that region decreases; volatility increases for that firms.