A technical approach to Saudi Arabia crude oil supply forecast and potential substitutes
Teknik metodlar ile Suudi Arabistan petrol arzı tahmini ve Suud petrolünün alternatifleri
  1. Tez No: 582061
  2. Yazar: VOLKAN ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Petroleum and Natural Gas Engineering, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Suudi Arabistan'ın ham petrol üretim tahmini ve potansiyel ikameleri incelendi. 12 dev petrol sahasının rezervuar ve üretim davranışları çıkartıldı ve diğer sahalar bu sahaların fonksiyonu olarak analiz edildi. Toplamda dört ana ham petrol üretim senaryosu üzerinden analiz yapılıp, beş ana ikame oluşturuldu. İlk kısma göre, Suudi Arabistan şu zamana kadar 150 milyar varil petrol üretmiş olup, halen 208,7 milyar varil üretilebilir ham petrol rezervine sahip. Fakat, ham petrol üretimi Ghawar ve Abqaiq gibi olgun sahaların tükenmeye yakın olması sebebiyle üretimin 2044 senesine kadar 6 milyon varil gün miktarına kadar düşmesi bekleniyor. Ek olarak, Ghawar'ın bölümlerinden Ain Dar/Shedgum ve Uthmaniyah sahalarının da 20 sene içerisinde tükenmesi bekleniyor. Öte yandan, petrol rezervleri araması ve saha geliştirme metotlarına gerekli yatırım yapılırsa üretimin 2023 ile 2040 senesi arasında 15 milyon varil günden daha fazla olması bekleniyor. Toplam yatırım miktarı ise yaklaşık olarak 96,35 milyar dolar. İkinci kısımda, Suudi Arabistan'ın dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olmasına rağmen, Irak'ın bölgesel huzur sağlandığı takdirde mükemmele yakın bir alternatif olacağı ortaya çıktı. Bölgesel huzurun olmadığı senaryoda bile, Suud Petrolünü ithal eden ülkeler için en güçlü ikinci seçenek. Komşuları, Birleşik Arap Emirlikleri ise Suudi Arabistan ve Irak'ın ardından en güçlü üçüncü opsiyon. Ek olarak, İran da yaptırımları kalkması ve ihracının eski haline dönmesi durumunda oldukça güçlü bir ikame olacak. Son olarak, Rusya'nın ise Kanal İstanbul ve Arktik Ticaret Hattı veya petrol taşıma kapasitesinin artırılması gibi alternatiflerle Asya marketindeki payını artırması lazım. Diğer üreticiler için ise henüz çok yol var.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, crude oil production forecast of Saudi Arabia and its potential substitutes are investigated. Reservoir and production behavior of 12 giant fields and the other fields' production as a function of total production is estimated. Four different scenarios are suggested for crude oil production forecast while five potential substitutes can be classified as top substitutes. The first part of the study shows that Saudi Arabia has produced more than 150 billion bbl crude oil so far and has another 208.7 billion bbl recoverable reserves to be produced. However, crude oil production would decrease to 6 MMbpd as 2044 since the mature oil fields as Ghawar and Abqaiq are close to depletion and some subfields as Ain Dar/Shedgum and Uthmaniyah is expected to deplete in 20 years. On the other hand, investments in oil exploration to discovery of new fields and development of the existing fields could provide consistent production above 15 MMbpd until 2040 with an expenditure around $96.35 billion. In the second part, it is concluded that although Saudi Arabia has always been the major crude oil exporter, Iraq could be a perfect substitute if regional peace is constituted. Even so, the country is the second option considering the major export destinations of the Kingdom. The neighbor, UAE, is the third option for the crude importers after Saudi Arabia and Iraq. Moreover, Iran has still the opportunity to redeem its share in crude oil market to be a potential substitute if sanctions are lifted. The other potential substitute Russia needs new trade routes as Kanal Istanbul and Arctic Route or expanding pipeline capacity to canalize Asia markets. Other crude oil producers need more severe actions.