Çok uluslu şirketlerde transfer fiyatlandırması ve bir uygulama
Transfer pricing in multinational companies and an application
- Tez No: 582101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Transfer fiyatlandırmasının şirket bölümlerine ne gibi etkisi var,şirket karlılığını etkiliyor mu bu konu incelenmış sonrasında Transfer fiyatlandırması, OECD düzenlemeleri,çok uluslu şirketler ve küreselleşme anlatılmıştır. Ayrıca ilişkili şirketler arasında yapılan işlemler emsallere uygun olarak fiyatlandırılıyor mu, emsmallere uygun olarak olarak fiyatlandırma yapılması için OECD ne gibi çalışmalar yaptı ve güncel olarak hangi aksiyonlar alındı bu konular ele alınmıştır. Ardından çok uluslu XX Türkiyenin Transfer fiyatlandırmasına ilişkin bir uygulaması ele yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
What is the effect of transfer pricing on company segments? Does it affect the profitability of the company? This issue is examined and then transfer pricing, OECD regulations, multinational companies and globalization are explained. In addition, whether transactions between related companies are priced in accordance with peers, what kind of studies has been done by OECD for pricing in accordance with peers and which actions have been taken up to date. Then a multinational XX on Turkey's application were made concerning transfer pricing.