Aile işletmelerinin profesyonelleşmesi: Kosova Cumhuriyeti örneği
Professionalization of family business: The case of the Republic of Kosova
  1. Tez No: 582116
  2. Yazar: JYXHEL SPAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Aile işletmelerinin profesyonelleşme düzeyleri ve bu düzeyleri etkilediği düşünülen unsurların incelendiği bu çalışmada, Kosova'daki on iki işletme üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Örnek olay çalışmasının tercih edildiği çalışmadaki veriler, işletmelerin sahip-yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonucunda elde edilmiştir. Çalışmada, profesyonelleşme kurumsal yönetişim düzeneklerinin varlığı, kurumsal yönetişime dışarıdan katılım, biçimselleşme ve bölümlendirme, karar almaya katılım, finansal control sistemleri ve insan kaynakları control sistemlerinin varlığı açısından değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, örneklemdeki işletmelerin profesyonelleşme düzeylerinin düşük olduğu sonucununa ulaşılmıştır. İşletmelerin profesyonelleşmesini etkileyen unsurlar olarakişletmelerin büyüklüğü, ortaklı bir yapıya sahip olup olmamaları ve strattejik işbirliklerine girişmedurumları ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
We have examined the level of professionalization and the determinants of professionalization in the context of Kosovo, on twelve family firms. We have adopted the case study approach, and we have gathered the data through interviews which have been conducted with the owners-managers of the firms. Professionalization is composed of the prevalence of corporate governance mechanisms, the external participation to corporate governance, formalization and departmentalization, participation to decision-making processes, and the prevalence of financial and human resource control systems. We have found that professionalization degree of the firms is low. We have found that the size, the partnership structure, and participation to the strategic alliances are possible determiners of professionalization.